Na postawienie hali produkcyjnej składa się kilka etapów. Od podjęcia decyzji o budowie do realizacji planu mija zwykle około pół roku. Na co zwrócić uwagę przed zleceniem prac?
Budowa hal produkcyjnych rozpoczyna się od złożenia wniosku o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Pismo takie należy przynieść do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego właściwego dla lokalizacji hali. Na rozpatrzenie wniosku inwestora urzędnicy mają 60 dni.
Od momentu wydania pozytywnej decyzji wnioskodawca ma 3 lata na rozpoczęcie prac budowlanych. Co ważne, termin 60 dni nie może zostać przekroczony. Wydanie pozwolenia może zostać wstrzymane w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest odwołanie właściciela sąsiedniej działki.
Urzędnicy mogą wstrzymać decyzję także, gdy inwestor dostarczył niekompletną dokumentację. Powinny się w niej znaleźć dwa projekty (architektoniczny i branżowy), dokument potwierdzający prawo do zabudowy gruntu oraz wypis i wyrys lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego.
Projekt hali produkcyjnej powinien być dostosowany do wymagań klienta. Innymi słowy, odmienny układ i funkcje pomieszczeń będą potrzebne np. producentowi leków i firmie wytwarzającej sprzęt budowlany. Wówczas można określić czas realizacji i koszt budowy hali.
Pozostałe kwestie, które należy uwzględnić, to bezpieczeństwo i wentylacja. W budynku powinny znaleźć się m.in. czujniki dymu, wilgotności i temperatury. Tam, gdzie produkowane i składowane są produkty niebezpieczne, niezbędne są też np. wykrywacze skażonego powietrza.
Budowa hali produkcyjnej rozpoczyna się od prac ziemnych. Konieczne jest osuszenie gruntu i jego ustabilizowanie. Następnie można przystąpić do stawiania fundamentów. Na nich osadza się stalową konstrukcję budynku.
Kolejnym krokiem jest obudowa hali. Ściany i dach składa się z blachy falistej lub trapezowej (gdy izolacja termiczna nie jest wymagana) lub ocieplających wnętrze płyt warstwowych. Następnie montuje się bramy, układa posadzki i instaluje wyposażenie.