Wpisz aby wyszukać

Budowa instalacji odgromowej – jakie elementy zawiera?

Podziel się

System instalacji odgromowej ma na celu ochronę budynków i innych konstrukcji przed skutkami uderzeń piorunów. Składa się z różnych komponentów, które współpracują ze sobą, aby stworzyć kontrolowaną ścieżkę dla pioruna, który bezpiecznie odprowadzany jest do ziemi. Jakie elementy wchodzą w skład takich instalacji?

Piorunochrony

Zwody, zwane także piorunochronami, instalowane są w najwyższych punktach konstrukcji. Są one przeznaczone do przechwytywania uderzeń pioruna i tworzą optymalny punkt kontaktu dla wyładowania atmosferycznego. Piorunochrony często wykończone są spiczastymi końcówkami, aby ułatwić jonizację otaczającego powietrza i przyciągać pioruny.

Przewody odgromowe

Takie elementy instalacji odgromowej to metalowe kable łączące zwody z innymi elementami instalacji odgromowej. Tego rodzaju przewody są z miedzi lub aluminium, czyli z materiałów o wysokiej przewodności elektrycznej, co powoduje, że są one skuteczne w odprowadzaniu piorunów do uziomu.

Przewody tego typu sprzedawane są na metry, dlatego można dopasować je do konkretnego budynku pod względem ich długości, by zapewniły one odpowiednią ochronę.

Długość oraz układ przewodów uziemiających ma kluczowe znaczenie dla stworzenia ścieżek o niskiej rezystancji dla bezpiecznego przepływu prądu pioruna do ziemi.

Uziom

Uziom, również określany jako system uziemiający składa się z elementów metalowych o właściwościach uziemiających zakopanych w ziemi. Takie elementy instalacji odgromowej tworzą bezpieczną ścieżkę odprowadzania prądu pioruna do ziemi.

Najczęściej uziom tworzą miedziane pręty, płytki lub innego rodzaju przewodzące materiały, które umieszczane są w gruncie w pobliżu domu. Uziom jest łączony razem ze zwodem za pomocą przewodów – drutów odgromowych.

Sprzęt do ochrony przeciwprzepięciowej

Urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej są instalowane w miejscach, w których instalacje elektryczne łączą się z budynkiem. Pomagają chronić wrażliwy sprzęt elektroniczny przed przepięciami spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi lub innymi zakłóceniami elektrycznymi.

Gdzie można kupić elementy instalacji odgromowej?

Obecnie, gdy konieczne są elementy instalacji odgromowej do wykonania prac w tym właśnie zakresie, można znaleźć je w sprzedaży w wielu miejscach, na przykład w sklepach oferujących wyposażenie elektryczne.

Gdy zleca się przygotowanie instalacji odgromowej w firmie, która specjalizuje się w przeprowadzaniu tego typu prac, wówczas również ona może zakupić niezbędne elementy instalacji odgromowej, dlatego nie trzeba zajmować się wówczas ich samodzielnym wyszukiwaniem i zamawianiem.

Skomentuj