Wpisz aby wyszukać

Chemia do klimatyzacji samochodowej

Podziel się

Klimatyzacja to ogromnie praktyczna i funkcjonalna opcja wyposażenia naszych aut. W upalne, letnie dni daje chłód, zimą pomaga odparować szyby. Jest bezcennym ułatwieniem codziennego funkcjonowania. Jednak o klimatyzację należy odpowiednio dbać. Jakie środki chemiczne należy stosować, by klimatyzacja działała sprawnie oraz nie była szkodliwa dla naszego zdrowia? Ciekawi? Zaczynamy! 

Klimatyzacja i jej pielęgnacja

Kanały wentylacyjne wymagają regularnego odgrzybiania. Czyszczenie systemu klimatyzacyjnego należy dokonywać przynajmniej raz na rok. Jeśli czujesz nieprzyjemny zapach podczas uruchamiania swojej klimatyzacji to znak, że w kanałach rozwinęły się bakterie, grzyby i pleśń. Możesz udać się do profesjonalnego warsztatu, lub wykonać czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samodzielnie, przy pomocy powszechnie dostępnych specjalistycznych środków chemicznych.

Środki chemiczne do klimatyzacji

Przystępując do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan sprężarki oraz kondycję osuszacza. Odpowiednia chemia jest gwarancją skutecznego zabiegu odgrzybiania parownika. Wśród dostępnych środków chemicznych wyróżnić można:

– specjalistyczne płyny,

– sprey odgrzybiający,

– pianki odgrzybiające,

– tzw. granaty odświeżające.

Pianki odgrzybiające to środki sprzedawane w aerozolu. Aplikuje się je przy pomocy rurki, która dokładnie pozwalają na odświeżenie i oczyszczenie wnętrza nawiewów.

Sprey odgrzybiający trzeba używać tylko i wyłącznie na włączonej klimatyzacji. Odbezpieczamy sprey i pozostawiamy we wnętrzu auta, a on samoczynnie aplikuje się do nawiewów.

Środki chemiczne w atomizerze aplikowane są bezpośrednio na elementy klimatyzacji.

Chemię do klimatyzacji samochodowej należy pozostawiać przez minimum 15 minut, by w pełni mogła wykonać swoją pracę. Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji przy pomocy spreyów jest prostsze niż stosowanie pianek. W każdym przypadku należy się zapoznać z instrukcją użycia dołączoną do opakowania.

Rekomendowane marki chemii do klimatyzacji samochodowej to: K2, Liqui Moly, Moje Auto, CarPlan, Boll Wurth i inne.

Środki chemiczne i ich rola

Głównym zadaniem chemii do klimatyzacji samochodowej jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów z układu klimatyzacji. Przewody wentylacyjne oraz parownik po wykonaniu dezynfekcji stają się czyste i gwarantują bezpieczeństwo użytkowania klimatyzacji. Oprócz regularnego czyszczenia klimatyzacji należy pamiętać również o wymianie filtra kabinowego.

Odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie klimatyzacji naszych aut, to absolutna podstawa.

Skomentuj