Wpisz aby wyszukać

Co musisz wiedzieć o tablicach rejestracyjnych?

Podziel się

Tablice rejestracyjne są obowiązkowym elementem wyposażenia auta i pozwalają na jego zidentyfikowanie. Są unikalne dla każdego samochodu, zarówno w skali kraju, jak i całego świata. Za jazdę pojazdem, na którym nie znajdują się numery rejestracyjne, grozi wysoka grzywna. Dlatego warto mocować je w taki sposób, aby nie dało się ich zgubić podczas jazdy czy ukraść, na przykład na parkingu. Co warto wiedzieć o tablicach rejestracyjnych? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych?

Mimo że na drogach najczęściej możemy spotkać biało-czarne tablice rejestracyjne, to jednak dostępnych jest znacznie więcej typów takich elementów. Biało-czarne modele, czyli tzw. tablice zwyczajne wykorzystywane są wtedy kiedy kupimy auto i zamierzamy z niego korzystać dłużej niż 30 dni. Litery na nich umieszczone odnoszą się do województwa, w którym zarejestrowany jest pojazd, numery z kolei nadawane są losowo. 

Jeżeli nie chcemy, by na naszym pojeździe znajdowały się losowe numery, wówczas możemy zamówić tzw. tablice indywidualne, na których możemy na przykład zamieścić swój pseudonim, imię czy nazwę firmy. Musimy jednak zmieścić się w pięciu znakach i sporo dopłacić za taką możliwość. Na takie rozwiązanie często decydują się osoby, które chcą, by ich auto świetnie się prezentowało i dlatego zamawiają tablice indywidualne, a na przykład na stronie: https://altigiri.pl/ kupują eleganckie ramki do tablic rejestracyjnych. Wśród innych rodzajów tablic wymienia się modele przeznaczone dla aut zabytkowych, a także niebieskie dedykowane autom dyplomatycznym oraz zielone przeznaczone dla aut elektrycznych. Tymczasowe wersje z kolei można użytkować przez maksimum 30 dni.

Gdzie zamówić tablice rejestracyjne?

Żeby otrzymać tablice rejestracyjne, należy udać się do Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Starostwa Powiatowego i złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem dokumentów. Należy wówczas przedłożyć między innymi dowód własności pojazdu, zaświadczenie o badaniu technicznym, poprzedni dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także dowód uiszczenia opłaty.

Jak zamontować tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne to bardzo ważne elementy, które muszą znaleźć się na każdym pojeździe. Dlatego warto zamontować je w taki sposób, aby nie zgubić ich podczas jazdy i uniemożliwić ich kradzież złodziejom. Najlepiej zamontować je na dobrej jakości ramkach do tablic rejestracyjnych. Taka ramka składa się z dwóch części. 

Pierwszą z nich trzeba odczepić i za pomocą śrubokrętu i kilku śrubek przymocować ją w miejscu przeznaczonym na tablicę rejestracyjną w naszym samochodzie, a następnie włożyć tablicę do obudowy, która jest drugą częścią ramki i za pomocą zatrzasków połączyć ze sobą te dwa elementy. Należy pamiętać o zabezpieczeniu dolnej części tablicy specjalną listwą, aby nie wysunęła się ona podczas jazdy. Dobrej jakości ramki powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne, a także promieniowanie słoneczne, aby dobrze chroniły tablice i świetnie prezentowały się przez długi czas.

Skomentuj