Wpisz aby wyszukać

Co to jest dławik kompensacyjny? Zastosowanie, korzyści, zakup

Podziel się

Za pomocą odpowiednio dobranych urządzeń wchodzących w skład instalacji elektrycznych można uzyskać bardzo dobre efekty w poprawie wydajności i bezpieczeństwa pracy urządzeń elektrycznych. W jakim celu stosowane są dławiki kompensacyjne? Jakie korzyści wynikają z ich użytku? Gdzie można je kupować? Poznaj najważniejsze informacje!

Dławik kompensacyjny – co to jest?

Urządzenie jak dławik kompensacyjny – https://trafeco.pl/dlawiki/dlawiki-kompensacyjne-trojfazowe-typu-3rtc/ przeznaczone jest do kompensacji prądu mającego charakter pojemnościowy. Służą one zatem do kompensacji mocy biernej pojemnościowej.

Za pomocą dławików kompensacyjnych można obniżyć koszty związane z korzystaniem z energii elektrycznej oraz można poprawić efektywność pracy całego zakładu. To powoduje, że są one obecnie wykorzystywane coraz częściej, gdyż koszty związane z zakupem prądu stale rosną.

Gdzie stosuje się dławiki kompensacyjne?

Najczęściej dławik kompensacyjny wykorzystywany jest w celu kompensacji mocy biernej w przypadku długich linii kablowych. Są one używane w szczególności w przypadku linii kolejowych czy farm wiatrowych, lecz także mogą być używane w innych miejscach, gdzie kluczowe znaczenie ma kompensacja prądu o charakterze pojemnościowym.

W zakładach bardzo często dławik kompensacyjny montowany jest w serwerowniach, w dużych zakładach przemysłowych o rozbudowanej sieci kablowej, tam, gdzie stosuje się dużą liczbę punktów oświetleniowych.

Dławiki mogą posłużyć do stałego kompensowania mocy lub też mogą one stać się elementem automatycznych baterii, co powoduje, że mają one rozbudowane zastosowanie także pod kątem ich działania.

Dławiki kompensacyjne – korzyści z zastosowania

Przede wszystkim dławiki kompensacyjne pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z tytułu mocy biernej. Mogą być one bardzo wysokie, podnosząc przez to obciążenie finansowe firmy.

Ponadto dławik kompensacyjny pozwala na uzyskanie większej efektywności energii, co przekłada się na większą skuteczność pracy urządzeń elektrycznych.

Gdzie można kupić dławik kompensacyjny?

Urządzenia jak dławik kompensacyjny można obecnie zakupić bezpośrednio od producentów, gdzie są one oferowane w wielu wariantach do wyboru, także z opcją dopasowania do konkretnych wymagań klientów.

Z dostępnymi ofertami dławików do kompensacji mocy biernej można zapoznać się bliżej na stronach internetowych producentów.

Zatem wtedy, gdy celem jest kompensacja mocy biernej pojemnościowej, zastosowanie dławików pozwala na efektywne obniżenie kosztów oraz na poprawę parametrów pracy urządzeń elektrycznych używanych w zakładzie.

Skomentuj