Wpisz aby wyszukać

Czerpnie aluminiowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Podziel się

Jakość powietrza w budynkach mieszkalnych ma duże znaczenie. Coraz więcej osób, chcąc w domu oddychać dobrej jakości powietrzem, decyduje się na montaż systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła, czyli na rekuperację. System rekuperacji składa się z wielu elementów składowych. Najważniejszym z nich jest rekuperator. Początkowymi elementami są czerpnia oraz wyrzutnia.

Jak działa czerpnia powietrza?

Czerpnie aluminiowe to początkowe elementy systemu wentylacji. Czerpnia pobiera świeże powietrze, które następnie kierowane jest przez wymiennik ciepła do wnętrza pomieszczeń. Dodatkowo powietrze jest oczyszczane. Czerpnie mogą mieć różne kształty – prostokątne lub okrągłe. Występują też w różnych rodzajach. Stosuje się czerpnie terenowe, ścienne i dachowe. Najczęściej wykonane są z blachy ocynkowanej lub stalowej. Czerpnie posiadają specjalne żaluzje, które chronią system wentylacji przed insektami czy opadami atmosferycznymi. 

Czerpnie powinny być zamontowane w miejscach, w których osłonięte są przed działaniem wiatru i opadami atmosferycznymi. Powinny być również zlokalizowane w miejscu, w którym będą mogły zaczerpnąć najczystsze powietrze, a w okresie letnim najchłodniejsze. Najlepiej gdy są zlokalizowane po stronie północnej lub północno-wschodniej budynku. 

Czerpnie jako ważny element rekuperacji

Czerpnie są ważny elementem systemu wentylacji. Dobrze zaprojektowana rekuperacja w Katowicach pozwala na oddychanie czystym powietrzem w budynku. By wentylacja dobrze działała, ważny jest odpowiedni wybór i montaż czerpni. Dobór tego elementu polega na określeniu powierzchni wlotu powietrza, która uwarunkowana jest prędkością przepływu powietrza. Czerpnia pełni ważne zadanie. Przede wszystkim ma oczyszczać powietrze, którym oddychają mieszkańcy budynku. Czerpnie aluminiowe, by działały prawidłowo muszą być dobrane do specyfiki budynku. 

Lokalizacja czerpni jest bardzo ważna. Powinny one znajdować się w miejscu zacienionym i przewiewnym i oddalonym od od tras komunikacyjnych i innych źródeł zanieczyszczeń. 

Skomentuj