Wpisz aby wyszukać

Czym charakteryzuje się dom bliźniak parterowy?

Podziel się

Domy bliźniaki składają się z dwóch przylegających do siebie domów. Pomimo że z zewnątrz wyglądają jak jeden budynek, to traktowane są jak dwa osobne domy jednorodzinne i posiadają oddzielne adresy. Układ pomieszczeń obu domów jest zwykle taki sam, są one swoim lustrzanym odbiciem. Bliźniaki mogą być jednokondygnacyjne lub posiadać piętra czy poddasze. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Jak zbudowany jest dom bliźniak?

Bliźniak parterowy, podobnie jak i bliźniaki piętrowe składa się z dwóch domów połączonych ze sobą jedną ze ścian. Może to być ściana boczna lub tylna budynku. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej izolacji akustycznej w tej części domu. Domy bliźniaki zwykle mają też wspólny dach. Sama konstrukcja budynków jest jednak od siebie niezależna. Każdy dom bliźniak parterowy w Piszkawie posiada też własne instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, elektryczną, tak aby mieszkańcy mogli rozliczać się oddzielnie.

Zalety jakie posiada dom bliźniak

Domy bliźniaki parterowe są o wiele wygodniejsze w zamieszkaniu od piętrowych. Nie ma tu problemu z codziennym wspinaniem się po schodach. Metraż takich domów uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim od preferencji właścicieli, a także od powierzchni działki, jaką dysponują. Domy o większym metrażu wymagają większej działki. Zaletą domów bliźniaków jest też to, że można je postawić nawet na działkach o nietypowych kształtach, np. za wąskich dla tradycyjnego domu.

Dla kogo dom bliźniak parterowy?

Domy bliźniaki parterowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zamieszkać blisko swojej rodziny lub przyjaciół. Koszty budowy takiego domu dzielone przez dwie rodziny są znacznie niższe niż przy budowie dwóch oddzielnych domów jednorodzinnych. Obniżają się także koszty zakupu ziemi, ponieważ bliźniaka można zbudować na jednej działce. Z tego też powodu wielu deweloperów obecnie decyduje się na budowę całych osiedli bliźniaków parterowych przeznaczonych na sprzedaż. Zakup takiego domu może być dobrym pomysłem na inwestycję w nieruchomości. Drugi dom można wynajmować krótko lub długoterminowo a dzięki temu, że mieszkamy za ścianą, łatwo doglądać inwestycji.

Bliskie sąsiedztwo drugiej rodziny jest zaletą w sytuacji, gdy często wyjeżdżamy. Zawsze jest ktoś, kto będzie miał na oku nasz dobytek, a może nawet podleje kwiatki czy zaopiekuje się zwierzakiem.

Czy są jakieś minusy?

Minusem mieszkania w takim domu mogą być potencjalne konflikty z sąsiadami. Niektóre poważniejsze remonty (np. dachu lub elewacji budynku) wymagają dogadania się w tej kwestii między obiema rodzinami. Dobrze jest więc dbać o relacje sąsiedzkie, a najlepiej przed zakupem domu dokładnie sprawdzić z kim będziemy mieszkać przez ścianę.

Skomentuj