Wpisz aby wyszukać

Czym jest nadzór inwestorski?

Podziel się

Nadzór inwestorski w niektórych przypadkach będzie wręcz wymagany na budowie. Czym on jednak się tak właściwie charakteryzuje?

Nadzór inwestorski – definicja i powody, dla którego jest on nakładany

Budowa każdego obiektu budowlanego to naprawdę ambitne i skomplikowane działanie, choć oczywiście każdy budynek będzie się w tym kontekście różnić. Dom jednorodzinny nie będzie na przykład nieść za sobą tak ogromnego nakładu czasowego czy zagrożeń, jak na przykład tworzenie nowej galerii czy innego obiektu usługowego w centrum większego miasta. W wielu przypadkach jednak, niezależnie od skali przedsięwzięcia, może na teren budowy zostać nałożony tak zwany nadzór inwestorski. Czym on jednak tak właściwie jest? Możemy w tym przypadku mówić o osobie, która ma za zadanie sprawować wszelkie funkcje w kierunku kontroli wszystkiego, co dzieje się na placu budowy. W niektórych przypadkach nadzór budowlany może zostać nałożony odgórnie, w szczególności przy bardziej skomplikowanych działaniach. Czasem jednak to sami inwestorzy szukają kompetentnej osoby, która będzie w stanie wyręczyć ich na terenie prac.

Co znajduje się w obowiązkach osoby pełniącej nadzór inwestorski?

Jeżeli chodzi o taką osobę, jak inwestor budowlany, który często kryje się pod inną nazwą – inwestor zastępczy – możemy wspomnieć o kilku najistotniejszych kwestiach, które ta osoba musi dopełnić w związku ze swoim stanowiskiem. Przede wszystkim należy w tym przypadku wspomnieć o ogólnym reprezentowaniu inwestora lub odpowiedniego organu na placu budowy i w całym procesie inwestycyjnym. Taka osoba staje się więc niejako pełnomocnikiem i pośrednikiem pomiędzy inwestorem a budową. Dodatkowo kontroler nadzoru inwestorskiego ma również zadanie skupione typowo na samych pracach – jest on w stanie doradzać w kontekście doboru odpowiednich materiałów oraz ekip budowlanych, które wypełnią projekt możliwie jak najlepiej, będzie rozliczać całą inwestycję, a także pilnował harmonogramu, by ten był wypełniany możliwie jak najbardziej punktualnie.

Skomentuj