Wpisz aby wyszukać

Dobry księgowy — jak go wybrać?

Podziel się

Przy prowadzeniu firmy ważne są kwestie rozliczeniowe. Chcąc zaoszczędzić koszty, możemy wykonywać je sami, lecz z czasem okazuje się to zadaniem skomplikowanym. Warto jest rozważyć zatrudnienie wykwalifikowanej osoby, której będzie można powierzyć takie obowiązki. Księgowy to osoba pożądana w każdej firmie. Wybór kogoś takiego jednak nie jest łatwy i należy wiedzieć, co wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu księgowego. Taka osoba powinna mieć pewne cechy, które zagwarantują rzetelną pracę. 

Czym zajmuje się księgowy i komu może się przydać?

Księgowy to osoba, która odpowiedzialna jest za wszelakie sprawy finansowe firmy. Księgowy rozlicza należności firmy, analizuje rachunki oraz pracuje na wielu systemach związanych z księgowością. Jest on także łącznikiem między firmą a każdą instytucją skarbową. Jest to bardzo odpowiedzialny zawód, ponieważ kluczowe jest tu skupienie — jeśli księgowy w Rybniku popełni błąd, niestety sam musi ponieść odpowiedzialność i karę. 

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek zatrudnienia księgowej, ponieważ prowadzenie ksiąg finansowych jest obowiązkowe. Nie jest to łatwe zadanie i nieustannie następują jakieś zmiany, dlatego potrzebna jest odpowiednio wykwalifikowana osoba. 

Czym należy się kierować przy wyborze księgowego?

Przy wyborze księgowego musimy mieć kilka kwestii na uwadze. Po pierwsze i najważniejsze, osoba, z której usług korzystamy, musi być odpowiednio wykształcona i doświadczona. Tak ważne sprawy, jak finanse firmy nie mogą być powierzone laikowi. Wiąże się to także z koniecznością odbywania szkoleń, ponieważ pewne przepisy regularnie się zmieniają i księgowy musi być z nimi na bieżąco.

Księgowy musi być skupiony na swojej pracy, bo nie należy ona do łatwych. O pomyłkę bardzo łatwo, dlatego wybierając biuro rachunkowe Ewa Margiciok musi mieć pewność, że księgowy jest rzetelny, poukładany i systematyczny. Takie osoby rzadziej popełniają błędy w wyliczeniach. Powinna to być osoba poukładana, która potrafi pracować pod presją.

Skomentuj