Wpisz aby wyszukać

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Podziel się

Młodzi kierowcy w oczach towarzystw ubezpieczeniowych stanowią ryzyko, które wymaga podwyższenia składki polisy. Każdy niestety zdaje sobie sprawę, że dodatkowa opłata dla studenta czy osoby rozpoczynającej dopiero karierę jest sporym obciążeniem. Ile trzeba zapłacić za OC dla młodego kierowcy? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się, ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy? W tym przypadku finalne koszty są zależne nie tylko od wieku właściciela auta, ale także rodzaju samochodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile wniesie ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, koniecznie sprawdź, jak działa porównywarka ubezpieczeń. To przydatne narzędzie, które pozwala na szybką wycenę – zarówno przez doświadczonego, jak i młodocianego kierowcę.

OC dla młodego kierowcy – ile może wynosić w 2022 roku?

Zacznijmy od tego, kogo nazywa się młodocianym kierowcom. To grupa osób, które mają uprawnienia i nie ukończyły 26 lat. Według danych zebranych przez multiagencję Punkta wynika, że statystycznie za OC dla młodego kierowcy w III kwartale 2022 roku trzeba zapłacić 1022 zł. To o 520 zł więcej niż płacą seniorzy (osoby 55+). Jednak wiek, nie jest jedynym aspektem, który wpływa na wysokość składki. Należą do nich także:

  • okres posiadania uprawień do kierowania pojazdami,
  • rodzaj samochodu i marka – np. osobowe BMW,
  • pojemność silnika – im większa, tym zazwyczaj wyższe koszty ubezpieczenia,
  • miejsce zamieszkania – ubezpieczyciele najczęściej naliczają nieco wyższe stawki OC, kiedy właściciel pojazdu mieszka w większych aglomeracjach miejskich.

Warto też dodać, że z większymi kosztami ubezpieczenia samochodu należy liczyć się w przypadku pakietów ubezpieczeniowych, jak np. ubezpieczenie OC/AC. Internetowy kalkulator cen ubezpieczeń porównuje oferty od różnych towarzystw w mniej niż kilka minut. Możesz samodzielnie zdecydować, czy bardziej opłaca się kupić pełne AC, czy jedynie mini autocasco.

Czy warto korzystać z porównywarki cen ubezpieczeń?

Decydując się skorzystanie z funkcjonalności porównywarki cen ubezpieczeń, możesz w prosty i darmowy sposób przekonać się, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy. W dzisiejszych czasach koszt wykupienia polisy ubezpieczeniowej może okazać się sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem każda polisa OC dla młodego kierowcy nie różni się oferowanymi usługami, a jedynie ceną.

Warto zauwazyć, że po zmianach umożliwiających towarzystwom ubezpieczeniowym dostęp do mandatów ceny polis kierowców, którzy złamali przepisy ulegną podwyższeniu. Tyczy się to zarówno osób, które za mocno docisnęły pedał gazu, ale i takich powodujących drobne stłuczki. Tym bardziej nie warto ryzykować płacenia zwyżek za wiek, a lepiej porównać oferty od różnych firm.

Skomentuj