Wpisz aby wyszukać

Jak działa chwytak do drewna?

Podziel się

Chwytak do drewna stanowi jedno z najprzydatniejszych rozwiązań przy pracach z wieloma kłodami. Przy jego użyciu można transportować też stos gałęzi czy grubych pni drzew. 

Chwytak do drewna – co to takiego?

Chwytak do drewna, znany też jako chwytak do kłód lub pazur do kłód, to specjalistyczny sprzęt używany w przemyśle leśnym do transportu surowca. Zazwyczaj jest montowany na żurawiu, forwarderze lub innym typie pojazdu transportującego kłody. Służy do podnoszenia i przenoszenia drewna z jednego miejsca na drugie. Chwytak składa się z dwóch lub więcej ramion, które są przymocowane do obracającej się głowicy. Ramiona te są wyposażone w pazury lub kolce, które można otwierać i zamykać, aby chwytać kłody o różnych rozmiarach i kształtach. Osoby z branży drzewnej używają chwytaków do przenoszenia kłód z lasu na miejsce wyładunku, gdzie mogą być one załadowane na ciężarówkę lub inny środek transportu i zawiezione do punktu dalszej obróbki. Chwytaki do drewna są niezbędnym narzędziem, ponieważ umożliwiają wydajny i bezpieczny transport kłód.

Pompy hydrauliczne – jaki jest sposób ich działania?

Pompy hydrauliczne to elementy większych systemów, które służą do przekształcania energii mechanicznej w hydrauliczną. Mają wiele zastosowań. Spotyka się je zarówno w maszynach budowlanych, systemach samochodowych, jak i urządzeniach przemysłowych. Istnieją dwa główne rodzaje urządzeń: pompy wyporowe i pompy wirowe. Pierwszy typ, czyli pompy wyporowe (takie jak pompy zębate i łopatkowe) są najczęściej spotykanym typem pomp hydraulicznych. Ich działanie polega na wytworzeniu w komorze próżni, która zasysa ciecz. Ciecz jest następnie wypychana z komory pod wyższym ciśnieniem. Pompy te mają zazwyczaj ogólne zastosowane. Drugi spotykany rodzaj, a więc pompy wirowe wykorzystują obracające się elementy do napędzania cieczy w układzie. Są one powszechnie używane wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba działania wysokiego ciśnienia oraz dużego natężenia przepływu. Dlatego też pompy wirowe znaleźć można w różnych sprzętach budowlanych. Stąd też są one tak popularne.

Skomentuj