Wpisz aby wyszukać

Jak wybrać skuteczną maść na łuszczycę?

Podziel się

Mimo, że łuszczyca jest nieuleczalna to dobrze reaguje na wiele zabiegów miejscowych i ogólnoustrojowych. Nawet osoby z zaawansowaną łuszczycą mogą uzyskać ulgę podczas zaostrzeń w około 85-90 % przypadków.

Jak stosować maść na łuszczycę?

Zabiegi miejscowe są wcierane bezpośrednio w dotkniętą chorobą skórę, aby przynieść lokalną ulgę bez skutków ubocznych leków przyjmowanych doustnie lub poprzez zastrzyk. Stosowanie maści samodzielnie okaże się skuteczne w leczeniu łuszczycy łagodnej do umiarkowanej.

Jakie składniki powinna zawierać maść na łuszczycę oraz ich działanie

Leczenie miejscowe łuszczycy obejmuje:

  • Kwas salicylowy

Niektórzy lekarze zalecają stosowanie maści z kwasem salicylowym, który wygładza skórę, wspomagając wydalanie łusek tłuszczowych. Stosowanie kwasu salicylowego na dużych powierzchniach skóry może jednak spowodować, że organizm wchłonie zbyt dużą dawkę leku i pojawią się skutki uboczne. Maść na łuszczycę skóry z kwasem salicylowym może spowodować podrażnienia skóry i osłabić cebulki włosowe, co może powodować pękanie i tymczasowe wypadanie włosów. Jednak zachowując umiarkowane dawkowanie zobaczysz pozytywne rezultaty.

  • Kalcypotrien lub kalcytryn (wektyczny)

Maści zawierające kalcypotrien lub kalcytryn okazały się skuteczne w leczeniu łuszczycy. Niesamowite pozytywne rezultaty wykazuje połączenie kalcypotrien, który jest witaminą D z stosowanym miejscowo kremem kortykosteroidowymi. Nie należy przesadzać z ilością produktu, aby uniknąć skutków ubocznych.

  • Smoła węglowa

Smoła węglowa pochodząca z węgla redukuje osadzanie się kamienia, swędzenie oraz stany zapalne. Smoła węglowa może podrażniać skórę. Charakteryzuje się dość intensywnym zapachem oraz może plamić ubrania i pościel.

  • Aloes

Wyciąg z ekstraktu z liści aloesu może zmniejszyć zaczerwienienie, złagodzić łuszczenie, swędzenie i stany zapalne. Może być konieczne, aby użyć maść na łuszczycę kilka razy dziennie przez miesiąc lub dłużej, aby zobaczyć poprawę skóry.

Zobacz również: Skuteczny szampon na łuszczycę.

Rodzaje maści na łuszczycę

  • Maść konopna na łuszczycę

Maść konopna na łuszczycę charakteryzuje się silnym nawilżeniem oraz natłuszczeniem skóry, łagodzi napięcie, zmiękcza i wygładza miejsca objęte zmianami chorobowymi. Stopniowo wpływa korzystnie na poprawę stanu skóry oraz wzmacnia odporność na czynniki zewnętrzne.

  • Maść z dziegciem na łuszczycę

Skuteczna w utrzymaniu remisji objętej wcześniej łuszczycą skóry głowy. Posiada działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne i keratolityczne. Dodatkowo, maść na łuszczycę redukuje uszkodzone tkanki.

  • Maść sterydowa na łuszczycę

Maści sterydowe to leki należące do kortykosteroidów. Maści steroidowe stanowią podstawę leczenia łuszczycy. Zmniejszają stan zapalny, łagodzą swędzenie i blokują produkcję komórek nadprodukowanych w łuszczycy. Preparaty o silniejszym stężeniu wykazują większą skuteczność niż te o niższym, mogą powodować skutki uboczne, które obejmują suchość, podrażnienia, pieczenie i przerzedzenie skóry. Należy się stosować do zaleceń specjalisty.

  • Maść cynkowa na łuszczycę

Badania naukowe jednoznacznie wykazały, że maść cynkowa może pomóc złagodzić objawy miejscowej łuszczycy. Osoby, które stosowały maść cynkową dwa razy dziennie przez trzy miesiące zauważyły u siebie zmniejszenie symptomów choroby.

Jak długo stosować maści?

Wszystko zależy od rodzaju maści, jednak, aby zobaczyć rezultaty preparaty muszą być stosowane przez dłuższy okres czasu, minimum 3 miesiące. W przypadków maści sterydowych okres używania może być krótszy, jednak należy pamiętać, że jest to lek i nie powinno stosować się go zbyt długo.

Podsumowanie maści na łuszczycę

Należy wybierać maść na łuszczycę względem zaawansowania choroby. Maści wykazują niewiarygodną skuteczność, dlatego powinny stanowić całkowite lub częściowe miejsce w planie leczenia łuszczycy. Świetnym rozwiązaniem jest również maść robiona na łuszczycę. Bardzo istotną kwestią jest ilość stosowanej maści, gdyż jeśli nałoży się zbyt obficie może dojść do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Zachowanie ostrożności jak najbardziej wskazane.

Skomentuj