Wpisz aby wyszukać

Jaka jest różnica między spodniami damskimi a męskimi?

Podziel się

Moda zmienia się dynamicznie, a na rynku możemy się spotkać z różnymi modelami spodni przeznaczonych zarówno dla pań, jak i panów. Może się zdarzyć, że będziemy mieli niemały problem z tym, aby rozróżnić fason damski od męskiego. Istnieje jednak kilka istotnych oraz parę subtelnych różnic między poszczególnymi wariantami spodni. Ten artykuł pomoże Ci je zrozumieć. 

Jak rozpoznać spodnie damskie?

W przeciwieństwie do spodni męskich, spodnie damskie szyte są w taki sposób, aby podkreślały atuty kobiecej figury. Dzięki temu przy wyborze spodni należy dobrze przyjrzeć się ich krojowi. Kolejną różnicą między fasonem męskim i damskim jest materiał. W spodniach z przeznaczeniem dla płci pięknej do materiału dodawany jest materiał syntetyczny, który ma sprawić, aby spodnie dopasowały się do kobiecych kształtów i uwydatniły atuty sylwetki.

W przypadku eleganckich spodni damskich należy zwrócić uwagę na to, gdzie został umiejscowiony rozporek. W tym przypadku znajduje się on po lewej stronie. Na koniec zwróćmy uwagę na kieszenie, ponieważ w spodniach damskich są one płytkie i dopasowane do konkretnego fasonu. Czasami spotykamy się z tak zwanymi kieszeniami fałszywymi – są one zaszyte, ale dodają szyku i elegancji naszym spodniom.

Jak rozróżnić spodnie męskie?

Z pozoru spodnie męskie wyglądają jak te dla pań. Różnice są bardzo subtelne, dlatego też nie trudno o pomyłkę. W przypadku tych najpopularniejszych, czyli jeansów, rozróżnienie nie powinno być dla nas problemem. Spodnie męskie zazwyczaj są o wiele luźniejsze niż spodnie damskie. Umiejscowienie rozporka w męskich spodniach to prawa strona, aczkolwiek ta zasada jest stosowana w przypadku wariantów eleganckich. W rozróżnieniu może nam pomóc także rozmiar, jaki został umieszczony na metce. Spodnie dla panów szyte są w określonym przedziale rozmiarowym. Zwróć też uwagę na kieszenie. Są one zazwyczaj duże i szerokie, ponieważ doskonale mieści się w nich dużo rzeczy, takich jak choćby się klucze, portfel czy telefon. W kieszeniach u męskich spodni stawiamy na praktyczność, a nie na ich wygląd.

Podobieństwa i różnice między damskimi a męskimi fasonami

Oprócz różnic w fasonie, spodnie dla pań i panów mają ze sobą wiele wspólnego. Znane nam fasony na przestrzeni lat znacząco się do siebie zbliżyły, a ich największym podobieństwem są między innymi kieszenie usytuowane w tym samym miejscu oraz przetarcia.

Moda męska wpływa na damską i odwrotnie, dlatego możemy się spotkać z określeniem unisex, które oznacza elementy garderoby odpowiednie zarówno dla pań, jak i panów.

Istnieje kilka takich elementów, które mogą pomóc nam odróżnić fason męski od damskiego. W przypadku spodni damskich możemy zauważyć ozdobne guziki, błyszczące dodatki, czy brokatowe wstawki. W męskich spodniach zauważalny jest niższy stan, luźniejszy fason i oczywiście brak zdobień.

W aktualnych czasach, na pierwszy rzut oka ciężko nam będzie odróżnić spodnie męskie od damskich. Przez wzgląd na ciągle zmieniającą się modę, coraz więcej marek ubraniowych decyduje się na fasony typu unisex. Aby uniknąć pomyłki, warto wiedzieć o bardzo prostych zasadach, dzięki którym możemy mieć pewność, że zakupione spodnie (damskie lub męskie) będą przeznaczone dla nas, a o których wspomnieliśmy już wyżej. Pomimo zmieniającej się mody nie wszystkie zasady są powielane. Ale nie ulega wątpliwości, że najczęściej powtarzanymi kolorami w modzie męskiej są barwy stonowane.

Wracając jeszcze to wspomnianej już mody unisex, to stawia ona na wygodę i ubrania w stylu, którym nie musimy zwracać uwagi na naszą płeć. Dlatego tak często możemy zauważyć panie w spodniach typu jogger lub panów w dopasowanych jeansach. Jednakże nawet tutaj czasami zauważymy wyżej wymienione różnice, takie jak dodatkowe ozdoby w przypadku modeli dla pań. Moda unisex to raczej przykład tego, że kobieta bez skrępowania zakłada T-shirty, marynarki lub spodnie przeznaczone dla panów. Ale powoli działa też to w drugą stronę, dzięki czemu jeszcze chętniej bawimy się tworzeniem nowych, nietypowych stylizacji.

Skomentuj