Wpisz aby wyszukać

Kamieniarz – czym się zajmuje?

Podziel się

Zawód kamieniarza jest naprawdę szanowany i ceniony. Czym jednak dokładnie zajmuje się taki specjalista, co może zaoferować i jakie są jego najważniejsze cechy?

Kamieniarz – jakie są jego obowiązki?

Jeżeli chodzi o wszelkie cechy czy zawody rzemieślnicze, ostatnimi czasy naprawdę wiele z nich zanika. Wpływ na to oczywiście ma technologia i jej rozwój. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zastępowanie ludzi robotami czy maszynami, ale nawet o fakt, że niektóre produkty czy konstrukcje nie są już tak często potrzebne. Idealnym przykładem jest tutaj bez wątpienia zdun – osoba zajmująca się naprawą i wymianą pieców węglowych. Te są coraz mocniej wybierane przez rozwiązania gazowe i elektryczne, a to zaś sprawia, że popyt na zdunów drastycznie maleje i za niedługo zawód ten całkowicie wymrze. O wymarciu na szczęście nie musi myśleć taki zawód, jak kamieniarz w Łodzi. W przypadku tworzenia większości kamiennych konstrukcji nie ma wątpliwości, że żaden robot na ten moment nie jest w stanie zastąpić ręki specjalisty, który ma na koncie setki, o ile nie tysiące projektów wykonywanych we wszelakim kamieniu. Kamieniarz, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się oczywiście obróbką kamienia i choć najczęściej wiąże się to na przykład z tworzeniem nagrobków czy pomników, kamieniarze są również niezastąpieni w branżach budowlanych czy wykończeniowych.

Cechy dobrego kamieniarza – o czym warto pamiętać?

Współczesny kamieniarz różni się trochę od swoich poprzedników sprzed kilkudziesięciu lat, choć oczywiście nadal jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę wiele cech wspólnych pomiędzy tymi specjalistami. Czym jednak musi charakteryzować się obecnie kamieniarz? Na pierwszym miejscu jest rzecz jasna dokładność i cierpliwość, a także zmysł estetyki. Kamieniarz musi się również dobrze znać na kamieniach i materiałach do obróbki, dzięki czemu będzie mógł wybierać te najwyższej jakości. Konieczna będzie również szeroka wiedza budownicza oraz, co oczywiste, wybitne umiejętności manualne.

Skomentuj