Wpisz aby wyszukać

Kancelaria notarialna — co warto o niej wiedzieć?

Podziel się

Znalazłeś się w sytuacji, w której konieczne jest skorzystanie z usług kancelarii notarialnej? Być może nie jesteś przekonany, czy świadczy ona usługi prawne, które z twojego punktu widzenia są niezbędne do tego, by rozwiązać kwestię prawną, z którą się borykasz? Jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś do czynienia z kancelarią notarialną, z pewnością w twojej głowie pojawia się wiele niejasności związanych z tym miejscem. Dowiedz się, kim jest notariusz, czym się zajmuje i w jakich sprawach może ci pomóc.

Kim jest notariusz?

Notariusz jest urzędnikiem, który zgodnie z obowiązującymi przepisami pomaga interesantom i klientom w wielu sprawach dotyczących nieruchomości, spadków, darowizn i dba o interesy firm oraz przedsiębiorstw. Z kolei kancelaria notarialna w Gliwicach jest miejscem, które zatrudnia notariuszy — jeśli zatem w którejkolwiek z wymienionych kwestii potrzebujesz wsparcia i pomocy, możesz skontaktować się z kancelarią i zapytać, czy w ich zakresie kompetencji i obowiązków jest sporządzenie dokumentów, na których ci zależy.

Spotkanie z notariuszem — gdzie może się odbywać?

Zdecydowaną większość spraw notarialnych załatwia się bezpośrednio w kancelarii. Zdarza się jednak, że z różnych powodów notariusz osobiście udaje się do swojego klienta, świadcząc dla niego usługi w prywatnym domu, urzędzie, siedzibie firmy. Jedną z takich spraw jest przykładowo umowa darowizny w Gliwicach, a mianowicie przygotowanie odpowiednich dokumentów między stronami w wyznaczonym przez nie miejscu.

Najczęściej jednak pierwsza wizyta odbywa się w kancelarii, w której razem z urzędnikiem państwowym możesz omówić wszelkie szczegóły spraw. Na takie spotkanie zabierz całą dostępną dokumentację, która może być podstawą do przygotowania aktu notarialnego. Pamiętaj także o dowodzie osobistym potwierdzającym twoją tożsamość. Długość każdego spotkania jest uzależniona od skomplikowania sprawy. Pamiętaj o tym, by zapoznać się z cennikiem usług świadczonych przez notariusza i mieć przy sobie stosowną ilość gotówki bądź możliwość zapłacenia za usługę jedną z dostępnych w kancelarii form płatności.

Skomentuj