Wpisz aby wyszukać

Kiedy mówimy o nadwadze?

Podziel się

Dzisiejsze wymagania co do wyglądu są o wiele bardziej restrykcyjne niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Na pewno pamiętasz młode, okrągłe twarze prezenterek telewizyjnych, które obecnie są co najmniej 10 kilogramów szczuplejsze. Wtedy wcale nie ważyły za dużo, jednak wszystkie panie schudły, jak na rozkaz.

Dlaczego? Mówi się, że ”kamera dodaje 5 kilo”, a dzisiejsze wielkie telewizory potrafią pokazać każdą niedoskonałość – niezależnie od tego, czy to jest zmarszczka, czy fałdka. Pojawił się również Internet, gdzie bezlitośni widzowie oceniają każde zdjęcie, pozę czy strój gwiazdy. Nie mogą one pozwolić sobie na wyglądanie „zdrowo”, jak to się kiedyś mawiało. Muszą być idealne, jak z okładki czasopisma. Nawet, jeśli idą ulicą albo wyprowadzają psa na spacer. Ty jednak jesteś zwykłą śmiertelniczką, ale też chcesz wyglądać dobrze. Możesz więc zadać sobie pytanie „ile powinnam ważyć?”.

Ile powinnaś ważyć?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, wcale nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych maszyn. Wystarczy Twój wzrost, aktualna masa ciała i jeden z kalkulatorów BMI, dostępnych za darmo w Internecie. BMI oznacza wskaźnik masy ciała i mówi, czy Twoja waga jest prawidłowa i ile powinna wynosić. Ostatni wynik będzie przedziałem, bo prawidłowe BMI wynosi od 18,5 do 24,99. Przedział ten może wynosić nawet lekko ponad dwadzieścia kilogramów. Co z tego wynika? To, że nie musisz wyglądać jak modelka, aby mieć zdrową wagę. A wręcz nie powinnaś. Możesz ważyć 55 kilogramów, a nawet 70 i wciąż mieścić się w normie. Wspomniane wcześniej modelki według kalkulatorów BMI często mają skrajną niedowagę. Z kolei tak zwane modelki plus size mają nadwagę albo otyłość. Żadna skrajność nie jest dobra. Kobiety na wybiegu nie powinny być dla Ciebie wzorem.

Czy wysokie BMI oznacza chorobę?

Nie, przynajmniej nie bezpośrednio. Są osoby, które pomimo wysokiego BMI są zdrowe, ale to wyjątki od reguły. Każdy słyszał legendy o nałogowych palaczach, którzy dożywali sędziwego wieku w świetnej formie. To jednak tylko pojedyncze przypadki. Zasadniczo, jeśli Twój wynik BMI oznacza nadwagę i otyłość, musisz się mieć na baczności. BMI powyżej 25 to większe prawdopodobieństwo cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i wielu innych (źródło: https://www.bmi-kalkulator.pl/mezczyzna-31). Taka masa ciała nie jest dla Ciebie korzystna. Nawet jeśli nie masz jeszcze żadnej diagnozy, z pewnością szybko się męczysz, źle znosisz upały i doświadczasz wahań poziomu cukru. Wyjątkiem są tutaj osoby, których wysokie BMI wynika z dużej ilości tkanki mięśniowej, na przykład biegacze czy kulturyści. Należy jednak pamiętać, że żadna skrajność nie jest dobra. U kobiet pewna ilość tkanki tłuszczowej jest niezbędna dla zachowania płodności. Jeśli jest jej za mało, zanikają miesiączki, a kobieta nie może zajść w ciążę. Pomyśl o tym następnym razem, gdy będziesz zazdrościła jakiejś wysportowanej dziewczynie sześciopaku na brzuchu. Coś, co jest osiągalne dla męskiego ciała, które z natury ma inną budowę – więcej tkanki mięśniowej, mniej tkanki tłuszczowej, będzie szkodliwe dla ciała żeńskiego.

2 Comments

  1. Ja mam małą nadwagę, muszę się za to wziąć jednak…

  2. No to muszę coś zrobić z tą nadwagą

Skomentuj