Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe jest kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz dla ochrony mienia. W niniejszym artykule omówimy, kiedy wymagana jest instalacja hydrantowa, jakie są przepisy dotyczące tego zagadnienia oraz jak przebiega proces instalacji.
W Polsce obowiązują konkretne przepisy dotyczące instalacje hydrantowych Śląskie wewnątrz budynków. Zgodnie z rozporządzeniem, instalację hydrantową należy uwzględnić w projektach budowlanych obiektów o powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw. oraz budynków publicznych. Do budynków publicznych zalicza się między innymi szkoły, przedszkola, domy kultury, teatry czy centra handlowe. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych obowiązek montażu hydrantów dotyczy tych o wysokości przekraczającej 15 metrów.
Proces instalacji hydrantowej przez firmę Instalacje Przeciwpożarowe Andrzej Jokisz obejmuje szereg działań, które muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po pierwsze, należy uwzględnić instalację hydrantową już na etapie projektowania budynku lub jego modernizacji. Następnie kierownik budowy zatwierdza projekt instalacji, a wykwalifikowany fachowiec wykonuje montaż hydrantów oraz sieci przeciwpożarowej. Prace te muszą być przeprowadzone przez specjalistów posiadających uprawnienia w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Po zakończeniu prac instalacyjnych, Państwowa Straż Pożarna przeprowadza kontrolę i odbiór techniczny systemu.
Instalacja hydrantowa obejmuje montaż zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych hydrantów. W przypadku hydrantów wewnętrznych mówimy o tzw. hydrantach zaworowych, które są montowane na stałe na ścianach budynków. Hydranty zewnętrzne natomiast to tzw. słupy hydrantowe, znajdujące się na zewnątrz budynku lub na terenie posesji. Ponadto, w ramach prac instalacyjnych należy wykonać sieć rurociągów doprowadzających wodę do poszczególnych hydrantów oraz zamontować odpowiednie armaturę przeciwpożarową, taką jak zawory czy zasuwy.