Wpisz aby wyszukać

Koszule okolicznościowe – rodzaje i fasony

Podziel się

Koszule są chyba jednymi z najbardziej uniwersalnych części garderoby. Są podstawowym dodatkiem do garnituru lub formalnej stylizacji damskiej. Równie dobrze sprawdzają się w zestawie z jeansami. Szeroki wybór modeli, kolorów i wzorów pozwala na stworzenie nieskończonej ilości outfitów w różnych stylach. Niezależnie od stylizacji, w jakiej koszula ma występować, ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar i krój do swoich proporcji.

Koszule męskie – jak dobierać je do sylwetki?

Koszule dla panów występują w dwóch fasonach – regular i slim. Pierwsza z opcji to klasyczna propozycja dla każdego mężczyzny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to prosta koszula bez dodatkowych wcięć w talii. Wersja slim za to jest modelem dopasowanym do ciała. Najczęściej decydują się na niego młodzi mężczyźni. Ten krój nie nadaje się niestety dla wszystkich. Ma on za zadanie podkreślać sylwetkę. Nie zaleca się go panom z nadmiarem kilogramów, ponieważ może być niekomfortowy w noszeniu.

Żaden fason koszul męskich nie będzie wyglądał dobrze, jeśli rozmiar nie zostanie odpowiednio dobrany do proporcji ciała. Aby dopasować wymiary, należy skupić się na trzech elementach – kołnierzyku, długości oraz mankietach. Obwód kołnierzyka będzie idealny, jeśli przylega on do ciała, ale jesteśmy jednocześnie w stanie wsunąć palec swobodnie między tkaninę a szyję. Odpowiednia długość koszuli pozwala na swobodne schowanie jej w spodnie, mankiety natomiast muszą sięgać nadgarstka i nie opinać go zbyt mocno.

Jeśli dobieramy koszulę do garnituru, należy pamiętać, że przy wyprostowanych rękach musi ona wystawać centymetr poza rękaw marynarki. W zależności od charakteru, w jakim koszula ma występować, oferuje się dodatkowe jej elementy. Mogą nimi być plisa zakrywająca guziki, specjalny kołnierzyk do krawatu bądź muchy, a do tego mankiety przeznaczone do specjalnych spinek.

Koszule damskie – fasony 

W przypadku koszul dla pań istnieje znacznie bogatsza gama fasonów. Oczywiście nie może zabraknąć tu klasycznych koszul z kołnierzykiem, zapinanych na guziki. Po tę część garderoby kobiety sięgają najczęściej do uzupełnienia klasycznych, eleganckich kompletów. Ostatnio popularne stały się koszule oversize, które świetnie współgrają z marynarką lub legginsami czy jeansami.

Koszule damskie ewoluują z każdym sezonem. W swoich kolekcjach projektanci wciąż zaskakują nowymi elementami tego ubrania. Coraz rzadziej koszule kojarzą nam się z tradycyjnym, nawiązującym do męskich odpowiedników fasonem. Nowe modele koszul damskich znane są także pod nazwą bluzek koszulowych. Występują one z guzikami lub bez, posiadają dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak żaboty, wiązania przy szyi czy stójki zamiast pospolitego kołnierza. Bluzki koszulowe sprawdzą się u pań, które chcą zatuszować drobne mankamenty swojej sylwetki. Luźne kroje oraz dekoracje mogą odwrócić uwagę od niedoskonałości lub dodać objętości w miejscach, które chcemy uwydatnić. 

Z jakich materiałów są najlepsze koszule?

Niezależnie od tego czy wybieramy koszule męskie, czy damskie, należy wziąć pod uwagę tkaninę, z jakiej są one wykonane. Niezmiennie w przypadku materiałem idealnym rozwiązaniem będą przędze najlepszej jakości. Zapewni to odpowiednie ułożenie ubrania na ciele, jego estetykę oraz ułatwi pielęgnację. Najbardziej znaną opcją dla koszul jest bawełna. Naturalna przędza ułatwia prasowanie i wygląda elegancko. Dzięki niej nasza skóra oddycha swobodnie, bawełna nie ma problemu z wchłanianiem potu.

Na letnie wyjścia świetnie nadają się również koszule z lnu. Ten materiał jest naprawdę przewiewny, nosi się go komfortowo w upalne dni. Bluzki koszulowe bardzo często szyte są z lejących materiałów. Dzięki temu takie ubranie wydaje się lekkie i niezwykle eleganckie. Aby lekkość nie była jedynie złudzeniem, dobrze jest wybrać ten rodzaj ubrania uszyty z jedwabiu. Choć cena może w tym przypadku wydawać się wysoka, rekompensuje nam ją jakość. Zaletą jedwabiu jest odporność na zagniecenia oraz higroskopijność – utrzymuje on temperaturę ciała niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Skomentuj