Wpisz aby wyszukać

Kształtki do gazu PE – co warto o nich wiedzieć?

Podziel się

Kształtki do gazu PE kryją w sobie o wiele więcej niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Gdzie tkwi ich tajemnica?

Kształtki do gazu PE – czym dokładnie się charakteryzują?

Tworzenie instalacji wodnych i gazowych nie należy do najprostszych kwestii. Nie oznacza to jednak, że w tym aspekcie nie są wykonywane żadne postępy. Wręcz przeciwnie – w tej kwestii jesteśmy w stanie zauważać wykorzystywanie nowych technologii, które co rusz znajdują uznanie na rynku. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie systemy najczęściej bazowały na metalu, obecnie bardzo rozpowszechnione jest korzystanie z tworzyw sztucznych, w szczególności zaś z PE, czyli polietylenu. To właśnie tutaj dochodzimy do głównego bohatera tego tekstu, jakim są kształtki do gazu PE.

Choć elementy te wyglądają dość niepozornie, wykorzystują naprawdę ciekawą właściwość tego tworzywa. We wnętrzu kształtki znajduje się bowiem uzwojenie wykonane z drutu miedzianego. Gdy przepuszcza się przez nie prąd, temperatura w kształtce wzrasta, a to prowadzi zaś do powstania solidnego zgrzewu, który cechuje się imponującą wręcz szczelnością. Nic więc dziwnego, że obecnie kształtki do gazu PE są tak mocno rozpowszechnione i korzysta się z nich naprawdę często, bowiem są dodatkowo naprawdę niedrogie, a zapewniają maksymalne bezpieczeństwo instalacji.

Na co uważać podczas montaży kształtek do gazu PE?

Co prawda złączki zaciskowe do gazu są bardzo przystępnymi elementami w użytku, lecz nie da się ukryć, iż w przypadku korzystania z nich należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa i efektywności. Dzięki temu możliwe będzie zmaksymalizowanie potencjału zgrzewek, a co za tym wykorzystanie pełni ich możliwości. Jeżeli na przykład konieczne jest cięcie rur, warto zadbać o to, by robić to prostopadle do ich osi. Z kształtek należy również usunąć wierzchnią warstwę tworzywa, a na dodatek powierzchnie poddawane zgrzewowi należy dokładnie odtłuścić. Zmaksymalizujemy wtedy pożądany efekt.

Skomentuj