Wpisz aby wyszukać

Tags:

Lean Management – czy sprawdza się w usługach?

Podziel się

Słysząc o Lean Management większość osób kojarzy go głównie z produkcją. Słusznie, bo sprawdza się w niej naprawdę bardzo dobrze. Czy ta koncepcja ma jednak swoje zastosowanie w usługach? Okazuje się, że jak najbardziej. Szczupłe zarządzanie świetnie odnajduje się w wielu branżach.

Rynek jest bardzo wymagający. Teraz żadna firma nie ma lekko. Musi stale podążać za rozwijającą się konkurencją, a przy okazji starać się robić w taki sposób, aby nie obciążać budżetu przedsiębiorstwa. Na czasie jest więc stałe podnoszenie efektywności przy zmniejszeniu przeznaczanych na to zasobów.

Lean Management jakie branże

Branża motoryzacyjna – to w niej znajduje swoje początki koncepcja Lean Managment. Mimo że powszechnie kojarzy się głównie z wytwarzaniem, to sprawdza się nie mniej dobrze w placówkach medycznych, biurach, a nawet państwowych instytucjach. Wdrożenie lean nie oznacza tego, że firma koniecznie musi składać się z ciągu procesów, które są podstawą jej działalności. Nie musi w niej także zachodzić pewnego rodzaju powtarzanie w partiach.

Zadaniem lean jest dodanie wartości efektowi końcowemu, czy to procesu, czy właśnie usługi. I to właśnie za niego klient jest w stanie często słono zapłacić.

Co więc należy zrobić? Także w usługach niezwykle istotne jest zidentyfikowanie kluczowych procesów. Potem trzeba dążyć do tego, aby określić dokładnie źródła marnotrawstwa. W czym się one objawiają? Głównie w oczekiwaniem, różnego rodzaju przestojami. Sęk w tym, aby jak najszybciej je wyeliminować maksymalnie angażując w to pracowników.

Bardzo ważne jest jednak to, aby nie kopiować takich samych rozwiązań, jakie zostały zastosowane w innych firmach. Cele przedsiębiorstwie są zbieżne, ale wdrażanie lean do każdej z nich powinno odbywać się indywidualnie. Trzeba pamiętać także o tym, że zupełnie różne są narzędzia w środowisku biurowym od tych, które sprawdzają się produkcyjnym. Jakie wybrać? Tu z pomocą przyjdą szkolenia, w trakcie których specjaliści szczegółowo podpowiedzą, w jaki sposób dobrze wykorzystać potencjał lean w danym przedsiębiorstwie.

Tags:

Skomentuj