Wpisz aby wyszukać

Łożyska — jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Podziel się

Sprawne funkcjonowanie każdej maszyny czy urządzenia zależy od prawidłowego funkcjonowania poszczególnych elementów. Jedną z części występującą w wielu urządzeniach są łożyska. Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Gdzie i po co wykorzystuje się łożyska?

Łożyska wykorzystywane są zarówno w dużych maszynach przemysłowych, jak i w sprzętach codziennego użytku czy w motoryzacji. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy właściwa praca całego układu. Łożyska pomagają zapewnić odpowiednie rozłożenie mocy maszyny na resztę części. Stosuje się je również w miejscach, w których nie powinno dochodzić do tarcia. Do ich prawidłowego funkcjonowania wymagane jest odpowiednie nasmarowanie. Bez tego może dojść do nadmiernego nagrzania, co doprowadzi do szybszego zużycia się łożyska.

Jakie są rodzaje łożysk?

W zależności od rodzaju urządzenia i jego przeznaczenia stosuje się różnego rodzaju łożyska. Najpopularniejsze są łożyska kulkowe i walcowe. Łożyska kulkowe są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane praktycznie w każdym urządzeniu i każdej dziedzinie przemysłu. Łożyska walcowe najczęściej stosuje się w miejscach, gdzie występują wysokie prędkości obrotowe, czyli np. w motoryzacji. Budowa łożysk jest raczej prosta. Składają się one z kilku elementów: dwóch pierścieni lub tarcz, koszyka oraz elementów tocznych. Takimi elementami, w zależności od rodzaju łożyska, są kulki lub wałki. Większość łożysk wykonana jest z ceramiki lub tworzywa sztucznego. Na prawidłową pracę łożyska ma wpływ przede wszystkim odpowiednie smarowanie. Jeśli nie zastosuje się odpowiedniego smaru, dopasowanego do materiału, z którego jest wykonane łożysko i warunków, w jakich jest ono używane, szybko może dojść do nadmiernego tarcia, a w efekcie do zniszczenia łożyska. Wymianę uszkodzonego łożyska w Nysie czy innych miastach należy zlecić specjalistom naprawy urządzeń w danej dziedzinie. Da to pewność, że zostanie ono prawidłowo zamocowane, co zapewni prawidłową pracę sprzętu.

Skomentuj