Wpisz aby wyszukać

Łupież tłusty – przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Podziel się

Choroby skóry głowy są bardzo powszechnym zjawiskiem. Ich rozwój oraz brak odpowiedniego rozpoznania i leczenia prowadzi do znacznego pogorszenia się kondycji i wyglądu włosów oraz ich nadmiernego wypadania. Jednym z najczęściej pojawiających się schorzeń owłosionej głowy jest łupież tłusty. Co warto wiedzieć o łupieżu tłustym? Jak objawia się dolegliwość i co prowadzi do jej rozwoju? 

Łupież tłusty – przyczyny rozwoju schorzenia

Jedną z najczęściej pojawiających się chorób owłosionej skóry głowy jest łupież tłusty. To jedna z odmian łupieżu, której towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, ulokowane na skalpie. Podłożem do rozwoju łupieżu tłustego jest łojotok skóry głowy, który najczęściej połączony jest z:

  • zaburzeniami gospodarki hormonalnej,
  • nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy – zbyt delikatnym oczyszczaniem skalpu lub jego podrażnieniem nieprawidłowo dobranymi kosmetykami,
  • ekspozycją organizmu na stres,
  • nieleczonym łupieżem suchym,
  • ekspozycją skóry głowy na promieniowanie słoneczne.

Dodatkowo, łupież tłusty jest chorobą, której towarzyszy nadmierne namnożenie się grzybów drożdżopodobnych malassezia furfur, które nasilają łojotokowe zapalenie skóry głowy. Łupież tłusty najczęściej pojawia się u dzieci i nastolatków, które przechodzą okres dojrzewania.

Objawy łupieżu tłustego – co warto wiedzieć?

Łupież tłusty jest chorobą skóry głowy, która nie jest zaraźliwa. Zazwyczaj towarzyszy jej uporczywy świąd skóry, a także widoczne zmiany skórę, co znacznie obniża komfort życia oraz jest dość wstydliwym problemem. Najważniejszym objawem łupieżu tłustego jest widoczne zaczerwienienie skóry głowy oraz uwidocznienie się złuszczających, żółtych strupków. To charakterystyczny objaw choroby, który odróżnia ją od łupieżu suchego, w którym złuszczające się strupy posiadają białe wybarwienie.

Żółtym, łuszczącym się zmianom zazwyczaj towarzyszy silny świąd. Drapanie zmian prowadzi do ich mechanicznych uszkodzeń, czego konsekwencją jej drażnienie cebulek włosa oraz rozwój zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Nieustanne drażnienie cebulek oraz nieleczenie zakażonych zmian może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów czego konsekwencją jest łysienie plackowate.

Leczenie łupieżu tłustego – na czym polega?

Leczenie łupieżu tłustego wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem. Celem wizyty jest dokładne zdiagnozowanie problemu i dobranie leczenia, którego celem będzie doprowadzenie skóry głowy do fizjologicznego stanu.

Leczenie łupieżu tłustego opiera się o aplikację specjalistycznych szamponów oraz wcierek, które dostępne są w aptekach. Tego rodzaju specyfiki mają za zadanie ułatwić złuszczanie się naskórka, co pomoże ograniczyć wydzielanie sebum. Ich dodatkowym działaniem są właściwości przeciwgrzybicze, które pomagają przywrócić prawidłową mikroflorę na skalpie. W przypadku braku działania środków miejscowych, konieczne jest wdrożenie doustnej farmakoterapii, której celem jest ograniczenie namnażania się drożdżaków malassezia furfur.

Skomentuj