Wpisz aby wyszukać

Mundury policyjne – jakie są ich rodzaje?

Podziel się

Widoczny na ulicy niebieski mundur od razu wywołuje skojarzenia z policją. Oznacza to, że uniform świetnie spełnia swoją funkcję reprezentacyjną. Każdy jest w stanie mniej więcej przywołać w głowie typowy ubiór policjanta. Niewiele osób wie jednak, że istnieje więcej niż jeden rodzaj mundurów policyjnych. 

Jak powinny wyglądać mundury policyjne?

Mundury policyjne muszą przede wszystkim spełniać zbiór określonych dla nich wymagań prawnych. Ze względu na to, że są one nośnikami wielu informacji, ich wygląd jest bardzo usystematyzowany. Mundur informuje przede wszystkim o przynależności policjanta do konkretnej jednostki, a także wskazuje na jego stopień oraz funkcję. Dodatkowo istnieją różne rodzaje mundurów policyjnych spełniające inne zadania. Więcej informacji na temat wymagań prawnych, dotyczących umundurowania policyjnego zawierają ustawa o Policji oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 maja 2009.

Mundury dla policji – rodzaje

Istnieją cztery rodzaje mundurów policyjnych – mundury galowe, wyjściowe, służbowe, ćwiczebne. Różnią się one od siebie określonymi elementami. Mundury dla policji galowe, wyjściowe oraz służbowe składają się z czapki, kurtki, bluzy oraz płaszczu w kolorze błękitnoszarym, granatowych spodni i swetra, koszuli oraz czarnego pasa i butów. Umundurowanie ćwiczebne to natomiast czarne spodnie, czapka i kurtka oraz szaro-czarny kombinezon antyterrorystyczny. Inny ważny element ubioru policjanta to nakrycie głowy z wyhaftowanym zgodnie z rozporządzeniem orłem policyjnym.

Czym jeszcze powinny się charakteryzować się mundury policyjne?

Ważne by mundury policyjne były wykonane precyzyjnie i z najwyższej jakości materiałów. Jest to istotne, by mogły świetnie się prezentować oraz spełniać resztę swoich funkcji. Ze względu na to, że służą głównie do pracy powinny być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a dodatkowo wygodne. Funkcjonalność oraz komfort użytkownika to podstawa, jeśli chodzi o umundurowanie policjanta.

Skomentuj