Wpisz aby wyszukać

Notariusz – jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Podziel się

Większość z nas w pewnym momencie życia będzie musiała skorzystać z usług notariusza. Jego poświadczenie jest w wielu przypadkach konieczne. Czym konkretnie zajmuje się notariusz? Jak wygląda wizyta u niego? Podpowiadamy.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to zawód zaufania publicznego. Jego zadaniem jest pomoc w tworzeniu dokumentów, które będą zgodne z prawem. Wśród jego najpopularniejszych zadań można wymienić tworzenie aktów notarialnych, sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia, poświadczanie prawdziwości dokumentów oraz spisywanie protokołów. Osoby z Wrocławia, które potrzebują pomocy notariusza mogą sprawdzić w wyszukiwarce frazę notariusz we Wrocławiu na Karłowicach.

Jak wygląda wizyta u notariusza?

Według obowiązującej ustawy notariusz musi posiadać własną kancelarię. To właśnie tam w większości przypadków odbywa się spotkanie. Mogą zdarzyć się uzasadnione sytuacje, kiedy do spotkania dochodzi w innym miejscu, jednak są to zazwyczaj sytuacje marginalne. Na wizytę należy się wcześniej umówić. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie. Jest to moment, aby opisać swoją sprawę i uzyskać informacje w sprawie potrzebnych dokumentów.

Na wizycie należy się stawić z pakietem wymaganych dokumentów oraz dowodem tożsamości. Następnie rozpoczyna się proces tworzenia aktu notarialnego. Zakończony jest on głośnym odczytaniem aktu przez notariusza. Ma to na celu ostateczne stwierdzenie zgodności dokumentu z oczekiwaniem klienta. Następnie można przejść do samego złożenia podpisu pod sporządzonym aktem.

Należy zdawać sobie sprawę, że wszelkie wątpliwości należy zgłaszać przed podpisaniem dokumentu. Rolą notariusza jest odpowiedzieć na każde pojawiające się pytanie. Obustronny podpis następuje dopiero w momencie, kiedy notariusz upewni się, że wszystkie strony rozumieją treść dokumentu. W momencie złożenia podpisu nabiera on mocy prawnej. Profesjonalne usługi notarialne można znaleźć wyszukując w Google frazę biuro notarialne Wrocław.

Skomentuj