Każdy przedsiębiorca zgodnie z prawem zobowiązany jest do magazynowania i samodzielnego utylizowania lub przekazania zewnętrznej firmie wszystkich odpadów przemysłowych. Powstają one w trakcie działalności przedsiębiorstw z różnych sektorów, nie tylko fabryk ale także szpitali, warsztatów samochodowych, magazynów, czy zakładów budowlanych. Jak w praktyce wygląda odzysk odpadów przemysłowych? Podpowiadamy.
Odzysk odpadów przemysłowych w Śremiu i innych miejscowościach od strony przedsiębiorstwa, które takowe produkty uboczne wytwarza, zazwyczaj nie wymaga wielu zaawansowanych działań, ponieważ utylizacją, a także recyklingiem wszelkich surowców zajmują się zewnętrzne specjalistyczne firmy.
Przedsiębiorca zawsze jednak musi prawidłowo sklasyfikować swoje odpady i nadać im właściwy sześciocyfrowy kod. Na jego podstawie odpad jest przydzielany do właściwej grupy, podgrupy, a także rodzaju. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć metodę jego magazynowania, transportu, a także utylizacji. Najogólniej odpady dzielimy na płynne i stałe. Te pierwsze obejmują np. chemikalia, oleje, farby czy rozpuszczalniki i zanieczyszczoną wodę. Drugie z kolei to np. różne tworzywa, stal, drewno czy nawet dokumenty.
Specjalistyczną firmą, która zajmuje się odzyskiem odpadów jest Argenton. Gospodarka odpadami przemysłowymi i przepisy prawa, które wynikają z tego zagadnienia zobowiązują każdego przedsiębiorcę do utylizacji odpadów. Najczęściej następuje ona przez zewnętrzne firmy, w których w zależności od rodzaju materiału, specjaliści dobierają metodę jego utylizacji.
Większość odpadów da się jednak zrecyklingować i odzyskać. Wśród metod takich działań można wymienić destylację odpadów zawierających rozpuszczalniki organiczne, a nawet odpadów niebezpiecznych. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zastosowanie zaawansowanych urządzeń, które zagwarantują, że proces odzysku przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.