Wpisz aby wyszukać

Otwieramy firmę transportową – na jakie samochody dostawcze warto postawić?

Podziel się

Firma transportowa musi stawiać na niezawodne, funkcjonalne i ekonomiczne rozwiązania. Konkretne potrzeby pod względem przewozu zależą od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Może to dotyczyć między innymi krótkich lub długich tras oraz wielkości ładunków. W jakie pojazdy warto więc wyposażyć nowo powstającą firmę? Podpowiadamy.

Jaka flota na przewóz małych przesyłek?

Jeśli charakter działalności gospodarczej ogranicza się do przewozu przesyłek to powinno nam zależeć na tym, aby dotarły one bezpośrednio do adresata oraz aby maksymalnie skrócić czas dostawy. Samochód dostawczy spełniający te wymogi musi więc posiadać dynamiczny silnik oraz umożliwiać swobodne manewry po mieście. Parametry te spełnia między innymi znany i lubiany Ford Transit. Najmniejszy model z tej rodziny czyli Courier, cieszy się popularnością nie tylko wśród kurierów. Przestrzeń ładunkowa oferuje aż 2,3 metry sześcienne pojemności, co przy długości nieco ponad 4 metry czynni ten pojazd niezwykle zwinnym nawet w wąskich uliczkach miejskich. Komfort prowadzenia zapewnia także niewielki promień skrętu, który wynosi zaledwie 10,5 metra. Oczywiście samo manewrowanie w na wąskich parkingach nie byłoby tak bardzo wygodne bez elektronicznego układu wspomagania kierownicy, które jest w standardowym wyposażeniu tego modelu.

Wśród ciekawych i przydatnych rozwiązań warto wymienić między innymi możliwość obsługi głosowej telefonu oraz specjalnie zaprojektowaną przestrzeń na przechowywanie istotnych dokumentów w formacie A4. Konsola główna to miejsce w którym można umieścić dwa kubki na napoje i inne przydatne rzeczy, które pracownik chciałby mieć zawsze pod ręką.

W przypadku małych pojazdów transportowych z pewnością każdy przedsiębiorca liczy na niskie zużycie paliwa. Nie inaczej jest w przypadku Forda Transit Courier, gdzie w przy silniku 1.5 75 KM uzyskujemy zaskakująco nisko spalanie wynoszące w cyklu miejskim niecałe 4,8 litra na 100 km. Poza miastem ten wynik jest jeszcze lepszy, bo wynosi 3,8 l/100 km.

Jaka flota w przypadku wielkogabarytowych towarów?

Jeśli biznes opiera się na dostarczaniu dużej ilości towarów lub potrzebna jest duża przestrzeń załadunkowa na wielkogabarytowe produkty to należy rozejrzeć się za samochodem o sporej ładowności z optymalną przestrzenią ładunkową. Auto powinno sprawdzać się zarówno w mieście, jak i w trasie.

Jeśli pokonywane dystanse nie są duże to z powodzeniem można sięgnąć po popularne vany. Producenci tych pojazdów z każdym nowym modelem starają się wprowadzać innowacyjne rozwiązania nie tylko pod względem większej przestrzeni transportowej, ale także pod kątem bezpieczeństwa oraz komfortu kierowcy. Zwykłe tempomaty zostały zastąpione inteligentnymi rozwiązaniami. Na długie i monotonne trasy świetnie sprawdza się Adaptive Cruise Control. Jest to po prostu adaptacyjny tempomat, który dostosowuje prędkość jazdy do samochodu przed nami. Uwzględniając zadaną szybkość jazdy jedynie w przypadku, gdy przed nami rozciąga się pusta droga.

Vany to pojazdy, które ze względu na gabaryty niełatwo radzą sobie w przestrzeni miejskiej. Znacznym ułatwieniem dla kierowców jest wprowadzony w nowych pojazdach elektroniczny system BLIS, który odpowiada za monitorowanie martwego pola w lusterku. Świetnie sprawdza się także Cross Traffic Alert znajdujący się w pojazdach marki Ford. System ostrzega przed pojazdami nadjeżdżającymi z prawej lub lewej strony w trakcie wykonywania manewru cofania. Przy długich pojazdach okazuje się to wręcz niezbędne, aby zachować maksimum bezpieczeństwa na ruchliwych, miejskich drogach.

Dodatkowa zabudowa pojazdów we flocie

Auta użytkowe, które spełniają swoje określone zadania transportowe mogą być na zamówienie specjalnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. Wystarczy w takim przypadku zwrócić się bezpośrednio do dystrybutora marki, aby poznać zakres możliwości dla konkretnego modelu. Najczęściej dotyczy to modyfikacji nadwozia pod indywidualne potrzeby. Można więc poszczególne auta z floty przystosować jako chłodnie, izotermy, zabudowy serwisowe, wzmocnione kontenery, a nawet pojazdy interwencyjne albo dostosować ściany pojazdu do wygodnego przewozu przesyłek kurierskich. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takiej sytuacji pokusić się o dodatkowe drzwi przesuwne, osobną przestrzeń osobową i towarową oraz inne udogodnienia, które potrzebuje przedsiębiorca.

Na jakie parametry floty zwrócić uwagę?

W przypadku osiągów jednymi z najważniejszych parametrów pojazdów we flocie jest moc oraz moment obrotowy silnika. Najczęściej dynamiczny silnik oznacza większe spalanie. Dlatego należy szczególnie zwrócić uwagę na ten ostatni parametr, bo idą za tym konkretne koszty eksploatacyjne.

Kolejną kwestią przy wyborze aut do floty jest masa własna oraz maksymalna waga z ładunkiem. Należy znać te parametry, aby dopasować potrzeby związane z przechowywaniem pojazdów oraz możliwościami załadunkowymi.

Jeśli pojazdy mają podróżować po trudnym terenie, na przykład dostarczać ładunki na plac budowy, to warto wybrać model z napędem na cztery koła. Pozwoli to uzyskać wysoką przyczepność bez względu na panujące warunki.

Skomentuj