Ekologiczne ogrzewanie jest coraz częściej wykorzystywane przez właścicieli domów. Jednym z jego rodzajów jest pellet. Zielona energia to jeszcze nie wszystko. Pellet można wykorzystać na kilka sposobów.
Pellet drzewny to materiał powstający z kory i innych części drzewa. Jest bardzo ekologicznym źródłem paliwa. Powstaje bowiem z odpadów powstających wskutek obróbki drewna. Przykładem jest pellet Poltarex, który produkowany jest z trocin i wiór sosny.
Proces produkcji pelletu polega na stworzeniu granulatu. Materiał jest prasowany do postaci fragmentów o długości kilku milimetrów. Dzięki swoim właściwościom pellet znajduje różnorodne zastosowania w domu i ogrodzie.
Pellet służy przede wszystkim do palenia w piecu. Tak jak w przypadku każdego drzewa, tak i tu powstaje popiół. Nadaje się on doskonale na nawóz dla roślin z przydomowego ogródka lub działki. W pellecie zawartych jest wiele pierwiastków (m.in. fosfor, potas i wapń) i składników odżywczych polepszających wzrost flory. Dzięki temu można go użyć także do odkwaszania gleby.
Niezależnie od sposobu wykorzystania należy pamiętać, żeby stosować sam pellet. Palenie go w połączeniu z innymi substancjami przyczynia się do utraty jego właściwości. Co więcej, może być szkodliwy. Przykładem jest mieszanie pelletu z drewnem powleczonym chemikaliami, takimi jak lakier lub farba.
Tak jak inne metody ogrzewania domu, tak i pellet wymaga zakupu specjalnego pieca. Przed zakupem należy sprawdzić, jakiej klasy materiał drzewny można w nim palić. Pellet dzieli się na trzy klasy – A1, A2 i B.
Po oczyszczeniu pieca warto zebrać popiół i wykorzystać go w ogrodzie. Przy jego pomocy można wspomóc wzrost trawy i krzewów. Jest bezpieczny także w przypadku użyźniania jadalnych warzyw i roślin.
Pellet nie musi służyć jako źródło paliwa. Równie dobrze można go wykorzystać jako ściółkę dla zwierząt domowych. Tego typu podłoże będzie odpowiednie m.in. dla świnek morskich i królików.