Wpisz aby wyszukać

Płyn chłodniczy – jak dobrać odpowiedni?

Podziel się

Stosowanie dobrej jakości płynu chłodzącego ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowej pracy nie tylko silnika, ale również całego samochodu. Samochodowe płyny chłodzące to płyny, które w układach chłodzenia są stosowane zamiast wody. Charakteryzują się niższą od wody temperaturą krzepnięcia, jak również wyższą temperaturą wrzenia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy chcemy wybrać odpowiedni płyn chłodniczy?

Zakup odpowiedniej jakości części samochodowych lub smarów, olejów czy płynów na pewno jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Coraz więcej kierowców dostrzega fakt, że im lepsze produkty stosujemy, tym wzrasta znacząco komfort jazdy, mamy do czynienia z mniejszą usterkowością, jak również zmniejszają sie nam koszty utrzymania pojazdu.

Płyn chłodniczy jest tym elementem, który podobnie jak olej silnikowy, ma ogromne znaczenie z punktu widzenia prawidłowej jazdy. Przed zakupem płynu chłodniczego warto dobrze zrozumieć, czym jest i jaka jest jego funkcja.

Czym jest płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy w układach samochodowych odpowiedzialny jest skuteczne i ciągłe odbieranie temperatury oraz energii cieplnej z silnika oraz ich przenoszenie do chłodnicy. Płyn chłodniczy dzięki swoim właściwościom bez problemów może również zapobiegać korozji kanałów chłodniczych i gromadzenia się kamienia.

Płyn chłodniczy składa się z wody, glikolu etylenowego lub propylenowego oraz pakietu dodatków. Zadaniem glikolu jest obniżenie temperatury krzepnięcia płynu.

Jak wybrać płyn chłodniczy?

Z oczywistych względów układ chłodniczy należy regularnie kontrolować oraz sprawdzać poziom płynu chłodniczego. Jak wybrać odpowiedni płyn? Podobnie, jak w przypadku oleju silnikowego, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na informacje producenta samochodu. Dokumentacja pojazdu jest najważniejsza.

Płyny chłodnicze dzielimy na 3 grupy:

IAT (najstarsza wersja płynów, zawierająca krzemiany i azotyny),
OAT (nowsza wersja płynów, oparta na działaniu kwasów organicznych),
HOAT (najnowsza wersja płynów, łącząca w sobie dodatki organiczne i środki krzemianowe).

W Polskim klimacie szczególnie trzeba zwrócić uwagę na zamarzanie. W naszym kraju temperatura zamarzania nie powinna być wyższa niż -35 °C. Drugim ważnym parametrem jest temperatura wrzenia. W tym przypadku zaleca się, aby nie była niższa niż 120 °C.

Regularna wymiana płynu chłodzącego zapewnia dobrą pracę chłodnicy, zapobiega jej przegrzaniu, jak również korozji. Stosując dobry płyn, będziemy mieli zdecydowanie mniej problemów, nie będziemy musieli również wydawać dużych kwot na serwis.

Skomentuj