Wpisz aby wyszukać

Porowatość włosów – jak ją określić? Jak dobrać kosmetyki?

Podziel się

Porowatość włosów potrafi wiele powiedzieć nam o tym, czego one potrzebują. Jak jednak skutecznie ją określić i jak wobec niej wybierać kosmetyki?

Porowatość włosów – czym ona jest i na co dokładnie wpływa?

Tendencje i trendy w kontekście pielęgnacji naszych włosów potrafią intensywnie się zmieniać. W głównej mierze jest to związane przede wszystkim z faktem, że wiedza na temat naszego organizmu ciągle się rozwija, a co za tym idzie jesteśmy w stanie ciągle poprawiać standard tego, w jaki sposób dbamy o naszą fryzurę. Jedną z cech, o której mocniej jesteśmy w stanie usłyszeć dopiero od kilkunastu lat, niewątpliwie jest porowatość włosów. Jest to pojęcie, o którym zdecydowanie warto wiedzieć – sprawia bowiem ono, że jesteśmy w stanie o wiele lepiej zrozumieć charakterystykę naszych włosów, a co za tym idzie w skuteczny sposób dobrać ich pielęgnację.

Za określeniem porowatości włosów kryje się bowiem kwestia tego, w jaki sposób łuski złożone z martwych komórek włosa są odchylone względem kory, będącej centralną częścią całej struktury. Im większe jest wspomniane wyżej odchylenie, z tym większą porowatością włosów mamy do czynienia. Ten element wpływa na naprawdę wiele cech, jak tendencja do przesuszania czy przetłuszczania się włosów, puszenie się, odporność na temperaturę, a także nawilżenie, jakiego potrzebują, by zachować swoją prawidłową kondycję.

Sposoby na skuteczne określenie porowatości włosów

Wniosek z pierwszego akapitu jest dość prosty – by odpowiednio dobrać sposób pielęgnacji oraz kosmetyki do włosów, powinniśmy w pierwszej kolejności poznać ich porowatość. Jak jednak to zrobić? Najlepszą metodą jest oczywiście sięgnięcie po mikroskop, lecz nie każdy ma do niego dostęp. Czy istnieją więc domowe metody na sprawdzenie tej kwestii? Okazuje się, że jak najbardziej tak!

Idealnym sposobem jest tutaj wrzucenie naszego włosa do szklanki wody i odczekanie kilku minut. Jeżeli po tym czasie włos opadnie na dno szklanki, będziemy mogli z pewną dozą przekonania mówić o tym, że posiadamy włosy wysokoporowate, zaś w momencie, gdy włos będzie względnie utrzymywał się na tafli, będziemy mieli do czynienia z włosami o niskiej porowatości.

Jak szukać odpowiednich kosmetyków do porowatości naszych włosów?

Mając wiedzę dotyczącą porowatości naszych włosów, jesteśmy w stanie szybko dobrać odpowiednie kosmetyki, które w naszym przypadku sprawdzą się idealnie. Dla przykładu, włosy wysokoporowate wymagają głębokiego i częstego nawilżenia, zaś włosy o niskiej porowatości raczej spokojnej pielęgnacji normalizującej – przesadzenie z ich nawilżeniem może bowiem być dla nich paradoksalnie dość szkodliwe.

Skomentuj