Wpisz aby wyszukać

Poznań na weekend – 6 atrakcji turystycznych

Podziel się

Poznań jest jednym z najstarszych polskich miast i piątym, co do wielkości. Spodoba się wszystkim miłośnikom historii. Zabytki, kościoły i stare budynki przypominają o losach stolicy Wielkopolski. Przyciąga również piękną architekturą, wspaniałą atmosferą i licznymi terenami zielonymi.

Ostrów Tumski w Poznaniu

Na północny wschód od centrum Poznania znajduje się Ostrów Tumski. Zgodnie z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, bracia spotkali się właśnie na tej maleńkiej wyspie. W IX wieku wzniesiono tutaj zamek, a Ostrów Tumski stał się głównym ośrodkiem państwa Piastów. Pozostałości pruskich fortyfikacji z XIX wieku nadal są widoczne na brzegu Cybiny. Można je łatwo zobaczyć z Mostu Jordana. To idealne miejsce, jeśli chcesz uciec od zgiełku miasta.

Ogród Botaniczny

Piękny poznański ogród botaniczny znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 165, w pobliżu jeziora Rusałka. Zajmuje 22 hektarów powierzchni. Możesz tutaj zobaczyć ponad 7000 gatunków roślin z niemal każdego rodzaju klimatu i ekosystemu na świecie. Nienagannie utrzymany ogród jest zarówno parkiem rekreacyjnym, jak i edukacyjnym należącym do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego historia sięga 1922 roku. Obecnie znajduje się tu kilka szklarni (niedostępnych dla turystów), wyjątkowy dwukondygnacyjny pawilon wystawowy z galerią sztuki i kawiarnią oraz urocza fontanna baletnicy zaprojektowana przez Małgorzatę Węcławską, absolwentkę poznańskiej ASP.

Muzeum Narodowe

Znajduje się tu bogata kolekcja sztuki polskiej i europejskiej. Muzeum Narodowe w Poznaniu mieści się przy al. Marcinkowskiego 9. Prace obejmują dwa ostatnie stulecia. Można tutaj zobaczyć dzieła Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego oraz malarzy włoskich, flamandzkich, holenderskich i hiszpańskich. Warto zwrócić również uwagę na portrety trumienne i drewniane rzeźby.

Cytadela

Poznańska Cytadela oddalona jest o 15 minut spacerkiem od Starego Rynku. To największy park w mieście, który oferuje różne zajęcia na świeżym powietrzu. Cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Znajduje się w pobliżu Muzeum Broni Pancernej i Muzeum Armii „Poznań”. Początkowo Cytadela była winnicą, na początku XIX wieku Prusowie zbudowali tutaj wielką fortecę. Twierdza została zniszczona w 1945 roku. Obecnie zostało tylko kilka fragmentów. Po południowej stronie parku znajdują się groby polskich żołnierzy, brytyjskich i radzieckich.

Palmiarnia

Palmiarnia w Parku Wilsona jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Można tutaj zobaczyć 1100 gatunków roślin z całego świata i 170 gatunków ryb. Wyjątkowe wrażenia wzbogaci szum wody i dźwięki ptaków. Jeśli jesteś zmęczony, możesz się wybrać do przydrożnej kawiarni.

Malta

Z wielu poznańskich jezior najbardziej znana jest Malta- na wschodzie, a jej okolice warte są dalszego zwiedzania. W wyniku spiętrzenia Cybiny, to 2,2-kilometrowe jezioro jest największe w Poznaniu. Średnia głębokość Malty wynosi 3,1 m. Otoczone parkami i lasami jezioro jest dziś jednym z najpopularniejszych obszarów rekreacyjnych w regionie, zarówno latem, jak i zimą. Na gości czeka tutaj lodowisko, stok narciarski, tor regatowy, zoo, park wodny i mnóstwo innych atrakcji.

Skomentuj