Wpisz aby wyszukać

Przewierty horyzontalne – kiedy się je wykonuje?

Podziel się

W ogromnej większości przypadków zlecenie wykonania przewiertu horyzontalnego ma związek z koniecznością przeprowadzenia rur pod istniejącą drogą. Plany dotyczą w szczególności dużych miast, takich jak Warszawa. Na silnie zurbanizowanym terenie nie ma możliwości wykonania typowych wykopów, bo sparaliżowałoby to ruch miejski.

Przewierty pod drogami – zalecenia do wykonania

Zapotrzebowanie na profesjonalnie wykonane przewierty horyzontalne w Warszawie może być związane z działalnością firm w branżach takich jak telekomunikacja, energetyka, gazownictwo itd. Rurociągi w wielu przypadkach muszą przebiegać w trudnym terenie. Funkcjonują tam różne inne instalacje, przebiegają ulice, tory i nie brakuje dodatkowych przeszkód.

Przewierty horyzontalne wykonuje się na odcinkach o długości zgodnej z zapotrzebowaniem, choć z uwagi na trajektorię uwzględnioną w projekcie ma to pewne ograniczenia. Trajektoria jest zakrzywiona z założeniem określonego kąta wprowadzenia rur oraz wyjścia z przeciwnej strony.

Profesjonalna realizacja – przewierty kierunkowe

Skomplikowane realizacje, których wymagają przewierty kontrolowane, wiążą się z wykorzystaniem wiedzy, zaplecza technicznego i pewnego obszaru. Niekiedy trzeba przygotować zaplecze o sporej powierzchni kilku kilometrów kwadratowych, zwłaszcza jeśli ma być wykonany np. przewiert pod rzeką w celu przeprowadzenia tamtędy instalacji.

Projekt opracowywany przed rozpoczęciem prac pozwala na ustalenie trasy, jaką będzie poruszała się głowica wiertła. Przeważnie linia przebiegu rur jest zakrzywiona, ale w miarę prosta. Problemy pojawiają się, gdy trzeba ominąć jakiś element na trasie. Przewierty sterowane umożliwiają modyfikację kierunku wiercenia tak, by niczego nie zepsuć.

Przewierty horyzontalne w istniejącej strukturze miejskiej

Najwięcej przewiertów horyzontalnych wykonuje się w miastach oraz na obszarach o niejednolitej strukturze. Problem mogą stanowić rzeki, góry. Coraz częściej planowanie przebiegu rurociągu wymusza wykonywanie chociaż kilku przewiertów na krótszych lub dłuższych odcinkach w celu ograniczenia wydatków.

Podsumowując, przewierty horyzontalne realizuje się w celu położenia instalacji np. wodociągowej pod drogą lub rzeką. Umożliwiają one ominięcie różnych przeszkód np. skał w gruncie.

Skomentuj