Jak każdy wie, okulista zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu, ale i określaniem wady wzroku u swoich pacjentów w celu dobrania odpowiednich okularów korygujących. Jak wygląda takie badanie wzroku oraz za pomocą jakiego sprzętu badanie to jest wykonywane? Odpowiedzi na te i inne pytania w dalszej części tekstu.
Rzutnik optotypów to przykład sprzętu okulistycznego, który znaleźć można w każdym gabinecie okulistycznym. Jest to sprzęt, który pomaga określić wadę wzroku u pacjenta, który przychodzi na wizytę. Dokładne określenie wady pomaga dobrać idealne soczewki korygujące, dzięki którym pacjent może znów wyraźnie widzieć.
Oczywiście w gabinetach wciąż znajdują się popularne tablice z literami lub symbolami, które pomagają mniej więcej oszacować wadę pacjenta. Stanowią one obecnie raczej dekorację, symbol i pamiątkę po czasach, w których były one niezbędne. Warto jednak pamiętać, że nie są one jednak na tyle konkretne, by można na nich w 100% polegać. By uzyskać pewność, potrzeba profesjonalnego sprzętu.
Sprzęt okulistyczny to między innymi: tonometr, foropter, ultrasonografy okulistyczne i inne urządzenia okulistyczne. Nie można zapomnieć również o wspomnianym już rzutniku optotypów. Jak dokładnie działa?
Zadaniem ów rzutnika jest wyświetlanie wybranych liczb, liter lub symboli. Rzutnik taki nazywany jest równie często projektorem. Jego zaletą jest fakt, że pozwala nam wyświetlanie nawet kilkudziesięciu tablic, które ciężko byłoby przechowywać w gabinecie.
Rzutnik optotypów pozwala oszacować mniej więcej nie tylko ostrość wzroku, ale i pomaga w diagnozowaniu różnego rodzaju nieprawidłowości wzroku. Taką nieprawidłowością może być na przykład astygmatyzm, widzenie obuoczne oraz wiele innych.
Do rzutnika najczęściej dołączony jest pilot, który pozwala na zdalne sterowanie wyświetlanymi obrazami. Okulista czy optometrysta może szybko zmieniać obrazy.