Wpisz aby wyszukać

Samochody dla niepełnosprawnych – czym różnią się od tradycyjnych?

Podziel się

Poruszanie się samochodem dla kierowcy jest pewnego rodzaju niezależnością. Nic więc dziwnego, że osoby niepełnosprawne równie chętnie starają się o prawo jazdy. W tym momencie rola auta rośnie, ponieważ odpowiedni wybór auta staje się kluczem do komfortowej i bezpieczne jazdy. Wybór i modyfikacja takiego pojazdu nie należy do najłatwiejszych zadań. Czym różnią się one od tych tradycyjnych? Podpowiadamy.

Auto dla niepełnosprawnych – ułatwienia w elektryfikacji

Samochody dla niepełnosprawnych muszą być odpowiednio dostosowane do osób, które mają zamiar z nich korzystać. Z pewnością dużym ułatwieniem dla niepełnosprawnego kierowcy będzie elektryfikacja wszelkich dostępnych w aucie funkcji. Regulacja fotela, ustawianie lusterek czy sterowanie szybami bezpośrednio z fotela kierowcy to tylko niektóre z ulepszeń. O tym, jak przydatne jest ogrzewanie przedniej szyby można przekonać się na przykład zimą, kiedy przymrozek skutecznie zasłoni widok. Dla osoby z niepełnosprawnością ruchową usunięcie warstwy lody może okazać się barierą nie do przejścia.

Bardzo ważna jest również funkcja zapamiętywania ustawień fotela. Podczas załadunku sprzętu do auta, fotel kierowcy jest często maksymalnie odsunięty do tyłu, a oparcie odchylone. Gdy czynność ta zostaje zakończona, kierujący danym pojazdem może jednym przyciskiem i bez skomplikowanych manewrów ustawić swój fotel do optymalnej pozycji.

Czym są sprężyny gazowe i w czym pomagają osobom niepełnosprawnym?

Wybierając samochód dla inwalidy, warto także zwrócić uwagę na sposób otwierania bagażnika oraz pokrywy silnika. Dobrze jest postawić na taki model, który do unoszenia obu tych klap wykorzystują sprężyny gazowe. Mają one postać niewielkiej tuby z wystającym końcem, który jest wypychany lub wciągany pod wpływem sprężonego gazu we wnętrzu. Gdy kierowca zaczyna otwierać wspomniany bagażnik gaz ulega rozprężeniu, dzięki czemu po chwili nie musi przytrzymywać klapy ręką. Pozostaje również stabilnie w tej pozycji, aż do czasu uruchomienia opcji zamykania. To świetne rozwiązane dla osób z niepełnosprawnością kończyn górnych, które nie dysponują dużą siłą w rękach.

Skomentuj