Wpisz aby wyszukać

Soczewki kontaktowe – jak wygląda ich dobór?

Podziel się

Soczewki kontaktowe coraz częściej zastępują nam tradycyjne okulary. Ich popularność rośnie z roku na rok, głównie dzięki skuteczności oraz funkcjonalności. Jeżeli chcemy wyglądać atrakcyjniej, nie lubimy nosić okularów, z różnych względów nam one przeszkadzają, wybór soczewek jest oczywistym wyjściem. Kluczowe jest jednak to, aby skonsultować się ze specjalistą. Na pewno pomoże nam doświadczony optyk.

Optyk to specjalista, z którym powinniśmy się skonsultować

Sprawny wzrok jest nam potrzebny, jeżeli chcemy normalnie pracować, uczyć się, komunikować, prowadzić samochód czy jeździć na rowerze. Dlatego o nasze oczy powinniśmy dbać. Jeżeli po wykonaniu badania w zakładzie optycznym dowiemy się, że cierpimy np. na krótkowzroczność, inwestycja w okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe jest po prostu koniecznością.

Optyk to specjalista, który pomoże nam wybrać najlepsze, najbardziej pasujące rozwiązanie. Dobór soczewek kontaktowych nie jest łatwy i absolutnie nie powinniśmy go dokonywać samodzielnie, gdyż możemy sobie zrobić krzywdę.

Na rynku jest wiele typów soczewek, mogą się między sobą różnić na przykład sposobem pielęgnacji. Ważne jest również to, że przed zakupem soczewek, trzeba wykonać odpowiednie badania.

Jakie badanie wzroku pod kątem soczewek?

Jeśli powiemy naszemu optykowi, że chcemy nosić soczewki, zdecydowanie wykona ona badanie wzroku pod kątem soczewek. Będziemy wtedy mieli pewność tego, że możemy je kupić i będziemy mogli użytkować bez obaw o zdrowie.

Musimy pamiętać, że przy zakupie soczewek bierzemy pod uwagę materiał, z którego są wykonane, rozmiar, sposób aplikacji. Kompleksowe badanie obejmuje więc:

– badanie refrakcji,
– keratometrię,
– badanie lampą szczelinową,
– sprawdzenie ostrości wzroku.

Zadaniem optyka jest również zapoznanie nas z podstawowymi zasadami, które dotyczą zakupu soczewek, sposobu ich aplikacji, przechowywania i pielęgnacji, jak również innych aspektów zdrowotnych, o których po prostu musimy wiedzieć.

Skomentuj