Wpisz aby wyszukać

Szkody górnicze – komu przysługuje prawo do odszkodowania?

Podziel się

Szkody górnicze potrafią wielu osobom spędzać sen z powiek. Komu dokładnie przysługuje jednak prawo do ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu?

Czym dokładnie charakteryzują się szkody górnicze?

Na Górnym Śląsku znajduje się naprawdę wiele kopalń – zarówno czynnych, jak i już zamkniętych. Niezależnie jednak od tego, o czym dokładnie w tym kontekście mowa, nie ma żadnych wątpliwości, że są one w stanie powodować tak zwane szkody górnicze. Czym one jednak tak właściwie są i czym się charakteryzują? Ogólnie rzecz ujmując, szkody górnicze to wszelkiego rodzaju zniszczenia nieruchomości i ruchomości, które są wywołane przez działanie kopalni – nawet jeżeli dany szyb nie jest już czynny. Wszystko z uwagi na fakt, że działalność kopalni znacznie wpływa na strukturę geologiczną, a to może prowadzić do tąpnięć czy lokalnych trzęsień ziemi. To zaś jest w stanie uszkodzić budynki, działki czy inne mienie. Nic więc dziwnego, że jeżeli chodzi o szkody górnicze odszkodowania nie są aż takim rzadkim widokiem, a wiele osób ubiega się o swoiste zadośćuczynienie za szkody, jakie niesie za sobą działalność danej kopalni.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych?

Gdy bierzemy pod lupę dochodzenie odszkodowania za szkody górnicze w Rybniku możemy zauważyć, że prawo daje nam naprawdę sporo możliwości, by ubiegać się o zadośćuczynienie. W czystej teorii bowiem o odszkodowanie mogą ubiegać się wszystkie osoby, które poniosły szkodą wskutek działalności kopalni i prowadzonego przez niego ruchu zakładu górniczego. Mówi nam o tym art. 148. ust. 1 Prawa Geologicznego i Górniczego. Warto jednak pamiętać, że prawo nie działa wstecz – jeżeli kupujemy nieruchomość, na której widać ślady szkód górniczych, o odszkodowanie może ubiegać się tylko poprzedni właściciel. Nie będzie również żadną sensacją fakt, że kopalnie bardzo często utrudniają prowadzenie spraw odszkodowawczych. W takich procesach możemy jednak liczyć na pomoc specjalistów, którzy będą dla nas naprawdę wielkim wsparciem.

Skomentuj