Wpisz aby wyszukać

Uroczystość pogrzebowa — jak ją zorganizować?

Podziel się

Odejściu bliskiej osoby najczęściej towarzyszy ogromny ból i smutek. Niestety w tak ciężkich chwilach trzeba jeszcze zorganizować pochówek. Uroczystość pogrzebowa może zostać zorganizowana przez rodzinę zmarłego, albo firmę świadczącą takie usługi. 

Zobacz, od czego zacząć przygotowanie do pochówku.

Jak wygląda przygotowanie do pochówku?

Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących pogrzebu będzie ta, dotycząca ciała zmarłego. Polskie prawo dopuszcza dwie opcje — kremację ciała, lub złożenie go w trumnie. Obie propozycje należy odpowiednio rozważyć i wybrać najlepszy wariant.

W wielu miastach w Polsce funkcjonują zakłady pogrzebowe, które pomagają w załatwieniu wszelkich formalności, również tych dotyczących kremacji ciała. Dlatego organizując pogrzeb w Sopocie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, czy w innej miejscowości należy rozważyć opcję skorzystania z usług domu pogrzebowego.

Organizacja pogrzebu — krok po kroku

Najczęściej pochówek organizuje się do kilku dni po śmierci. W tym czasie należy zebrać całą potrzebą dokumentację urzędową, znaleźć firmę, która oferuje transport zmarłych, wybrać salę pogrzebową i ustalić termin pochówku.

Te kilka dni to także moment na wybranie odpowiedniej trumny (bądź urny), określenia, czy ceremonia ma odbyć się obrządku religijnym oraz ustalenia z właścicielem cmentarza miejsca spoczynku zmarłego.

Jeżeli jest taka ochota i potrzeba, można również powiadomić dalszą rodzinę i znajomych o dacie pogrzebu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obowiązek, a decyzja o formie pochówku zawsze należy do najbliższych zmarłego.

Czy zakład pogrzebowy jest koniecznością?

Korzystanie z usług domu pogrzebowego nie jest obowiązkowe, ale na pewno pomocne. Organizacji pochówku często towarzyszą silne emocje. Oddając organizację pogrzebu w ręce pracowników domu pogrzebowego, można skupić się na przeżywaniu żałoby.

Dobry zakład pogrzebowy powinien zająć się kompleksową organizacją pochówku. To odciąży najbliższych od załatwiania formalności związanych z pogrzebem.

Skomentuj