Odejściu bliskiej osoby najczęściej towarzyszy ogromny ból i smutek. Niestety w tak ciężkich chwilach trzeba jeszcze zorganizować pochówek. Uroczystość pogrzebowa może zostać zorganizowana przez rodzinę zmarłego, albo firmę świadczącą takie usługi.
Zobacz, od czego zacząć przygotowanie do pochówku.
Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących pogrzebu będzie ta, dotycząca ciała zmarłego. Polskie prawo dopuszcza dwie opcje — kremację ciała, lub złożenie go w trumnie. Obie propozycje należy odpowiednio rozważyć i wybrać najlepszy wariant.
W wielu miastach w Polsce funkcjonują zakłady pogrzebowe, które pomagają w załatwieniu wszelkich formalności, również tych dotyczących kremacji ciała. Dlatego organizując pogrzeb w Sopocie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, czy w innej miejscowości należy rozważyć opcję skorzystania z usług domu pogrzebowego.
Najczęściej pochówek organizuje się do kilku dni po śmierci. W tym czasie należy zebrać całą potrzebą dokumentację urzędową, znaleźć firmę, która oferuje transport zmarłych, wybrać salę pogrzebową i ustalić termin pochówku.
Te kilka dni to także moment na wybranie odpowiedniej trumny (bądź urny), określenia, czy ceremonia ma odbyć się obrządku religijnym oraz ustalenia z właścicielem cmentarza miejsca spoczynku zmarłego.
Jeżeli jest taka ochota i potrzeba, można również powiadomić dalszą rodzinę i znajomych o dacie pogrzebu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obowiązek, a decyzja o formie pochówku zawsze należy do najbliższych zmarłego.
Korzystanie z usług domu pogrzebowego nie jest obowiązkowe, ale na pewno pomocne. Organizacji pochówku często towarzyszą silne emocje. Oddając organizację pogrzebu w ręce pracowników domu pogrzebowego, można skupić się na przeżywaniu żałoby.
Dobry zakład pogrzebowy powinien zająć się kompleksową organizacją pochówku. To odciąży najbliższych od załatwiania formalności związanych z pogrzebem.