Wpisz aby wyszukać

Zatyczki do uszu czy słuchawki – co wybrać?

Podziel się

Narażenie na długotrwały hałas może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Oczywistym jego skutkiem jest ubytek słuchu, ale także zmniejszona wydajność pracy, drażliwość czy problemy z koncentracją. Nie wolno więc zapominać o ochronie uszu niezależnie od tego, czy głośne dźwięki towarzyszą nam podczas pracy zawodowej czy w trakcie przydomowych obowiązków. Hałas można przytłumić za pomocą specjalnych zatyczek lub nauszników. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Który z wariantów wybierać?

Nauszniki przeciwhałasowe – co warto wiedzieć?

Takie nauszniki przypominają słuchawki służące do odsłuchiwania muzyki. Obejmują dokładnie małżowiny uszne, przylegają dokładnie do głowy dzięki miękkiemu wypełnieniu. Nauszniki składają się z dwóch czasz, które mają  za zadanie przytłumiać zbyt głośne dźwięki. Sprężyna dociskowa utrzymuje obie czasze, a zamontowane przy nich sprężyny pozwalają na regulowanie całości i dopasowanie do użytkownika.

Zalety i wady nauszników przeciwhałasowych

Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulacji, a więc dokładnego dopasowania do głowy użytkownika. Jeden przedmiot może być więc używany przez kilka osób, jeśli na przykład przeznaczmy go do użytku domowego. Dzięki temu także pracodawcy mają ułatwione zadanie, nie muszą oni wykonywać pomiarów i kupować kilka rozmiarów czy wersji jednego przedmiotu, by wyposażyć wszystkich pracowników w ochronę przed hałasem. Niestety po dłuższym czasie użytkowania nauszniki mogą przeszkadzać i sprawiać użytkownikom dyskomfort.

Czy warto kupować zatyczki do uszu?

Zatyczki do uszu noszone wewnątrz kanału słuchowego lub małżowiny usznej mogą mieć jednorazowe lub długoterminowe przeznaczenie. Istnieje wiele materiałów z jakich wykonuje się zatyczki, mogą być one piankowe, gumowe, silikonowe czy plastyczne. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze od nauszników, jednak zaleca się je do sporadycznego stosowania. Niestety często zdarza się, że użytkownicy jednorazowych produktów skarżą się na dyskomfort noszenia zatyczek. Wiąże się to zapewne z brakiem możliwości dopasowania ich indywidualnie do uszu.

Zatyczki mają za zadanie wytłumić wszystkie dźwięki. Ma to swoje wady i zalety, ponieważ wówczas uszy są prawie całkowicie odciążone, jednak odcięcie pracownika przeszkadza w kontakcie z otoczeniem i współpracownikami, co utrudnia reakcje w obliczu potencjalnych zagrożeń.  Aby wybrać najlepszy wariant ochrony słuchu, będącego uzupełnieniem ubrania roboczego najlepiej wybrać sklep BHP.

Skomentuj