Wpisz aby wyszukać

Kuchnia na lata – jak ją urządzić?

Podziel się

Kuchnie z reguły urządzamy na wiele lat. Dlatego warto dokładnie przemyśleć jej projekt. Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego materiału oraz ustawienie mebli. Obecnie największą popularnością cieszy się urządzanie kuchni na zamówienie. Takie rozwiązanie doskonale pomoże nam wykorzystać różne wnęki w naszym pomieszczeniu.

Wybieramy odpowiedni materiał do kuchni

Odpowiedni materiał mebli kuchennych to podstawa. To od nich zależy ich jakość i wygląd. Najpopularniejsze pozostają meble drewniane, które mają wiele zalet. Są one wyjątkowo trwałe i będą nam służyć przez wiele lat. Musimy jednak odpowiednio o nie zadbać. Warto też zabezpieczyć je impregnatem, aby służyły nam przez dłuższy czas. Jednak drewniane meble są bardzo kosztowne, więc nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Świetną alternatywą może być fornir, czyli cienkie płaty drewna. Są one równie trwałe, a o wiele tańsze od tradycyjnych drewnianych mebli. Jednak fornir może ulec szybko zniszczeniu, więc też trzeba o niego staranie dbać. Kolejnym rozwiązaniem są fronty lakierowane. W tym przypadku wszystko zależy od techniki i jakości ich wykonania. Dlatego warto przedyskutować z wykonawcą, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Aby to zrobić kliknij tutaj.

Właściwie rozplanowanie stref

Bardzo ważne jest też odpowiednie rozplanowanie kuchni, aby nie zabrakło nam miejsca na istotne rzeczy. To pomieszczenie warto podzielić na kilka stref pracy. Jeśli je odpowiednio umieścimy, to ułatwimy sobie oraz skrócimy czas pracy. W standardowej kuchni wyróżnia się 5 stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania posiłków oraz gotowania i pieczenia. Nie jest to kolejność przypadkowa, tylko właściwa dla osoby praworęczne, w przypadku leworęcznych układ jest odwrotny. Niestety nie w każdym pomieszczeniu wystarczy miejsca dla takiego podziału. Jednak warto znaleźć sposób na to, aby poszczególne strefy odgrodzić niewielkimi przedmiotami.

Prawidłowo przemyślana instalacja oraz oświetlenie

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie zaplanowanie instalacji elektrycznej. Warto już na samym początku zastanowić się, w którym miejscu chcemy umieścić różne sprzęty. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie zamontować gniazdka elektryczne. W ten sposób zyskamy pewność, że uda nam się podłączyć wszystkie urządzenia. Uważajmy, aby nie umieszczać gniazdek blisko płyty grzewczej ani zlewu. Woda pryskająca w trakcie mycia naczyń lub gotowania mogłaby doprowadzić do zwarcia instalacji. Dowiedz się więcej.

Nie zapominajmy również o właściwym oświetleniu. To, od niego zależy odpowiednia atmosfera w kuchni. Oświetlenie również doskonale wpływa na funkcjonalność tego pomieszczenia. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych, powinny się one znaleźć w okolicach miejsc, w których będziemy wykonywać różne czynności.

Skomentuj