Salvador Dali to niewątpliwie jeden z malarzy, który trwale odcisnął swój ślad w historii światowego malarstwa. Ten ekscentryczny Hiszpan sprawił, że zaczął rozwijać się zupełnie nowy nurt wsród artystów – był o bowiem prekursorem surrealizmu. Do dzisiaj w muzeach na całym świecie obrazy Salvadore Dali wzbudzają słuszne zainteresowanie. Aczkolwiek trzeba przyznać, że dzieła te nie każdy jest w stanie zrozumieć.
Salvadore Dali był artystą nietypowym. Trzeba przyznać, że nawet zadufanym w sobie – nie ukończył studiów malarskich, ponieważ uznał, że żaden z profesorów mu nie dorównuje… Jednak brak wykształcenia kierunkowego nie przeszkodził mu w stworzenie słynnych dzieł. Obrazy Salvadore Dali, takie jak chociażby Trwałość pamięci, są dowodem na to, że wykształcenie to nie wszystko. Stworzony przez niego surrealizm miał za zadanie pokazanie rzeczywistości w zupełnie nielogiczny sposób. Bardzo często królowała w dziełach groteska, jak również zacierała się granica między jawem i snem czy rzeczywistością i fantazjami.
Nie ma jednak co ukrywać, że Salvador Dali aż takim samoukiem nie był. Duże znaczenie dla jego twórczości miało między innymi spotkanie z Pablo Picasso. Artysta bardzo dużą wagę przykładał również do poglądów Zygmunta Freuda. To właśnie jego odczucia dotyczące znaczenia snu dla życia ludzkiego, dla ukazywania podświadomych uczuc i żądz wpłynęły na obrazy Salvadore Dali.
O tym, że był on wybitnym ekcesntrykiem i zarazem genialnym malarzem wiedzą wszyscy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę chociażby z tego, że był on także aktorem, projektantem czy rzeźbiarzem. Na obrazy Salvdore Dali wpłynął fakt, że rodzice uważali go za … reinkarnację zmarłego syna. Wpływ na dzieła miał także epizod z zagryzionym nietoperzem – mały Salvadore chciał przypodobać się swojej koleżance i nagle wgryzł się w żywego, rannego nietoperza. Wrzucono go do kadzi z wodą, do której wpadały figi z drzewa. Te figi często widoczne były w jego pracach. A skoro o pracach mowa, to warto dodać, że podczas studiów artysta założył się że wygra konkurs, malując obraz… bez używania pedzla. I oczywiście udało mu się. Niewątpliwie ten dziwny człowiek, o charakterystycznym wąsiku, był geniuszem.
Obrazy Salvadore Dali niewątpliwie stały się symbolami surrealizmu. A już sztandarowym dziełem dla tego nurut sztuki jest obraz Trwałość pamięci. Na uwagę jednak zasługują również inne obrazy Salvadore Dali. Zaliczamy do nich na przykład Płonącą żyrafę. To własnie ten obraz jest najlepszym dowodem na fascynację artysty psychoanalizą Freuda. O tym, że Salvadore Dali nie próbował ułatwiać zapamiętywania tytułów swoich obrazów świadczy fakt, że jeden z nich nazwał „Twarz Mea West, która może posłużyć jako mieszkanie” czy Sen spowodowany lotem pszczoły wokół owocu granatu, na sekundę przed przebudzeniem. Te najsłynniejsza dzieła mistrza surrealizmu można oglądać w najsłynniejszych muzeach na świecie. Lub też powiesić sobie na ścianie ich reprodukcje.