Wpisz aby wyszukać

Co daje odgrzybianie klimatyzacji?

Podziel się

Higiena to podstawa, również w aucie. Nieczyszczony system klimatyzacji potrafi dostarczyć kierowcy i pasażerom wiele przykrych momentów. Smród wydobywający się wywietrzników, powietrze powodujące kaszel czy po prostu nieodpowiednie chłodzenie – to tylko cześć powodów dla których lepiej dbać o odpowiednie odgrzybianie klimatyzacji Poznań, Warszawa czy Wrocław dysponują wieloma nowoczesnymi serwisami, z odpowiednim sprzętem. Kiedy więc warto udać się do serwisu?

Dlaczego odgrzybianie klimatyzacji jest takie ważne?

Klimatyzacja samochodowa to skomplikowany układ kanałów wentylacyjnych. Wraz ze specyfiką pracy naturalną rzeczą jest wiec ich ciągłe zawilgocenie. Ciemne, trudno dostępne miejsca o dużej wilgotności to idealny obszar do rozwoju bakterii i grzybów. Są one groźne dla zdrowia, a ich obecność najszybciej odczują alergicy. Są również odpowiedzialne za bardziej przyziemne niedogodności jak nieprzyjemny, piwniczny zapach, który jest dużym dyskomfortem podczas podróży. Właśnie dlatego stosuje się odgrzybianie klimatyzacji, które ma wyeliminować przyczynę tych niedogodności – bakterie i grzyby.

Kiedy trzeba pamiętać o przeprowadzeniu odgrzybiania klimatyzacji?

Kiedy zakupujemy nowy samochód mamy pewność, że wszystkie systemy łącznie z klimatyzacją samochodową działają bez zarzutu. Inaczej wygląda sytuacja kiedy nabywamy auto używane. O ile z historii pojazdu uzyskamy informacje dotyczące uszkodzeń i napraw, o tyle takie czynności jak regularne odgrzybianie klimatyzacji są nie do zweryfikowania. W takim przypadku warto udać się do serwisu i kosztem kilku złotych będziemy mieli pewność, że kanały wentylacyjne są czyste.

Sygnałem, że potrzebne jest odgrzybianie klimatyzacji może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z wywietrzników. To znak, że powstały skupiska bakterii i grzybów, które z czasem będą się tylko powiększać.

O przeprowadzeniu odgrzybiania klimatyzacji samochodowej warto również pomyśleć, kiedy od ostatniej wizyty w warsztacie minęło 12 miesięcy. Regularna dezynfekcja systemu auto klimy oprócz zdrowia i komfortu jazdy zminimalizuje też ryzyko powstania kosztowych usterek.

Metody odgrzybiania klimatyzacji

Do usunięcia grzybów stosuje się jedną z trzech metod. Każda ma swoje plusy i minusy, a najlepszy efekt uzyska się poprzez równoległe stosowanie co najmniej dwóch technik.

Pierwsza metoda to ozonowanie klimatyzacji. Opiera się na zastosowaniu ozonu generowanego ze specjalnej maszyny. Ozon zabija bakterie wewnątrz kanałów, a następnie rozkłada się do cząstek tlenu nie zostawiając we wnętrzu auta żadnego zapachu.

Druga metoda polega na ultradźwiękowym rozpyleni specjalnej substancji, która następnie w postaci gazowej krąży po aucie zabijając bakterie i niwelując nieprzyjemne zapachy.

Ostatnią metodą odgrzybiana klimatyzacji jest zastosowanie pianki dezynfekującej w postaci aerozolu, która wprowadza się z puszki do kanalików auto klimy.

W profesjonalnych serwisach najczęściej stosuje się ozonowanie klimatyzacji w połączeniu z metodą ultradźwiękową . Taki mix zapewnia najlepsze efekty i całkowicie likwiduje nieprzyjemne zapachy nie tylko z wnętrza układu, ale też z samej kabiny jak chociażby tytoniowy „smrodek”.

Skomentuj