Wpisz aby wyszukać

Czy wynik prywatnego badania na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Podziel się

Testy genetyczne są najpewniejszą i najszybszą metodą potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Z tego względu ich wyniki są wykorzystywane w sądzie, m.in. w sprawach o ustalenie ojcostwa albo alimenty. Warto zdawać sobie sprawę, że dowodem dla sądu może być nie tylko rezultat badania z pełną procedurą sądową, ale też testu prywatnego.

Jaka jest różnica między sądowym a prywatnym testem na ojcostwo?

Test DNA do celów sądowych realizuje się z wykorzystaniem procedury formalnej, która nie jest wymagana do przeprowadzenia testu prywatnego. Wynik badania genetycznego zawsze będzie jednak jednoznaczny, bez względu na rodzaj wykonywanego testu.

W sądowym teście na ojcostwo uczestniczą dziecko, mężczyzna i matka (chyba że jej udział jest niemożliwy z obiektywnych przyczyn), ponieważ ustala się zarówno ojcostwo, jak i macierzyństwo. W badaniu prywatnym wystarczy udział dziecka i mężczyzny.

Procedura formalna obejmuje również pobranie wymazów z policzka w placówce, po sprawdzeniu tożsamości uczestników i w obecności świadków. Badanie prywatne może być natomiast wykonane z dowolnych próbek (np. wymazy z policzka, używana maszynka do golenia czy włosy z cebulkami), których nie trzeba pobierać w placówce. Co więcej, do wyniku testu sądowego zostaje dołączona ekspertyza eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego.

Wynik prywatnego testu na ojcostwo a sąd

Wynik prywatnego badania na ojcostwo jak najbardziej można wykorzystać w sądzie, szczególnie w sytuacji, gdy zlecenie testu z procedurą sądową jest utrudnione lub niemożliwe.

Często jest on dowodem wstępnym w sprawie – podstawą do rozpoczęcia procesu. Zdarza się ponadto, że sąd wykorzystuje go jako dowód rozstrzygający. Kiedy? Gdy żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu i gdy nie żąda przeprowadzenia testu z procedurą sądową.

Wynik badania DNA zawsze będzie pewny – dlaczego?

To test genetyczny, w którym poddawane analizie fragmenty DNA są niezmienne. Są one ponadto identyczne w każdej komórce organizmu, więc każda próbka jest tak samo pewna. Warto również zdawać sobie sprawę, że laboratorium nie oddziela badań sądowych od prywatnych.

Wszystkie testy realizowane są w taki sam sposób, w tym samym laboratorium, na tych samych odczynnikach i przez ten sam doświadczony personel.


Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl; Zdjęcie: © Maria Sbytova/ 123rf.com

2 Comments

  1. Świetny poradnik, dzięki

  2. Ju8

    Dużo przydatnych informacji 🙂

Skomentuj