Wchodząc w posiadanie własnego mieszkania czy domu zazwyczaj chcemy je urządzić „po swojemu”, tak, aby nie tylko spełniały nasze oczekiwania i były dopasowane do naszych gustów, ale też podobały się innym i posiadały unikatowy charakter, dzięki któremu będą imponowały i zachwycały. Cały proces jednak nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać – jak opowiemy w tym artykule, w jego trakcie trzeba zwrócić uwagę na dwie skale – makro i mikro.
Urządzanie wnętrz trzeba rozpocząć od przygotowania sobie pod nie gruntu, a zatem wykończenia podłogi i ścian. Większość ludzi następnie decyduje się na zakup większych elementów wystroju, dopiero pod nie dobierając potem mniejsze dodatki. Jest w tym dużo sensu, bo pozwala to przede wszystkim określić główny styl panujący w mieszkaniu, tworząc podkład pod dalsze etapy urządzania.
Skala makro zakłada również branie pod uwagę praktycznego zastosowania poszczególnych elementów. Urządzając kuchnię musimy na przykład zdawać sobie sprawę, że musi się w niej znaleźć miejsce na kuchenkę czy innego rodzaju sprzęt. Aranżacja to zatem nie tylko dobranie odpowiedniego wyglądu, ale też zgrabne połączenie go z tym, czego powierzchowności nie możemy zmienić (albo mamy mniejsze możliwości z tym związane).
Poza tym wszystkim skala makro tak naprawdę definiuje, co dalej będziemy robić na etapie „mikro” i ile miejsca sobie na to zostawimy. Czasem zdarzy się tak, że już po pierwszym etapie uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt – zazwyczaj jest jednak tak, że w czasie mieszkania i rzeczywistego przebywania w mieszkaniu wychodzą na jaw detale, które z chęcią byśmy zmienili czy ulepszyli. Wtedy w grę wchodzi dobieranie pomniejszych dodatków.
Słysząc słowa „aranżacja wnętrz” zazwyczaj przywodzi się sobie na myśl meble, tapety na ścianie, dywany i inne elementy. Jak to się jednak mówi, diabeł tkwi w szczegółach i również najbardziej błahe i niepozorne elementy są w stanie przyczynić się do radykalnej zmiany wyglądu danego pomieszczenia. Weźmy na to gałki do mebli (np. dotmanufacture.com) – choć nie każdy zdaje sobie sprawę, ile są one w stanie zmienić, bo nie zwraca się na nie uwagi w pierwszej kolejności, tak naprawdę dobre ich dobranie jest w stanie nadać całemu wnętrzu unikalnego charakteru. Za gałkami do mebli najlepiej rozglądać się w internecie np.:
W jaki sposób zatem wybrać odpowiednią gałkę? Tutaj w grę wchodzi kilka aspektów. Liczy się przede wszystkim rodzaj pomieszczenia, w którym znajduje się mebel z ową gałką. Inne gałki do mebli wykorzystamy w pokoju dziecięcym, a zgoła odmienne – w salonie czy sypialni. Ważne jest również zwrócenie uwagę na całą aranżację pomieszczenia i takie dobranie gałki, by albo do niej pasowała, albo z nią kontrastowała (w zależności od pożądanego efektu końcowego).
Zbierając to wszystko do kupy należy powiedzieć, że skala mikro urządzania wnętrz zakłada wykorzystanie pomniejszych dodatków do podkreślenia stylu wybranego pomieszczenia, wcześniej zdefiniowanego przez skalę makro.
Zobacz także: http://domowia.pl/jakie-materialy-sprawiaja-ze-dobrze-czujemy-sie-we-wnetrzu/
Choć w całym procesie aranżacji wnętrz zdecydowanie najważniejsze jest dobranie podstawowych i większych elementów wystroju danego pomieszczenia, nie należy zapominać o detalach, które często są w stanie diametralnie zmienić efekt końcowy. Ich plusem jest to, że zazwyczaj można o nie zadbać w każdym momencie, nawet już po właściwym urządzeniu mieszkania czy domu – jeżeli więc w trakcie mieszkania uznamy, że naszemu lokum czy wybranemu w nim pomieszczeniu brakuje charakteru, zadbajmy o detale. Zacząć możemy chociażby od wspomnianych powyżej gałek do mebli.