Wpisz aby wyszukać

Jak wykonywana jest budowa torów szlakowych?

Podziel się

Tory szlakowe umożliwiają przemieszczanie się pociągu po szlaku kolejowym. Najprościej mówiąc, są to tory, które łączą ze sobą dwie stacje. O jakich elementach należy pamiętać podczas budowy torów szlakowych? Jakie ich usterki zdarzają się najczęściej? Podpowiadamy.

Czym są tory szlakowe?

Mianem toru szlakowego określamy tor, który łączy ze sobą dwie stacje. Jest on częścią szlaku kolejowego, jednak co ważne – nie posiada on rozjazdów oraz skrzyżowań. Ze względu na ilość torów na danym odcinku możemy wyróżnić pojedyncze tory, szlaki dwutorowe lub wielotorowe. W przypadku szlaków dwutorowych w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Głównym torem poruszania się jest prawy, a lewy jest torem przeciwnym.

Budowa torów szlakowych składa się z kilku różnych elementów. Obowiązkową częścią szlaku kolejowego są słupy trakcyjne. Jest to stalowa lub betonowa konstrukcja, która służy do podtrzymywania przewodów trakcyjnych nad torami. Na ogół każdy tor posiada swoje własne konstrukcje, jednak zdarza się, że jest ona wspólna dla obydwu torów. Budowa torów wymaga wyposażenie ich w tego rodzaju słupy co około 70 metrów.

Modernizacja torów szlakowych

Sam montaż torów kolejowych to nie wszystko. Aby spełniały one swoją funkcję, muszą być podawane cyklicznym modernizacjom. W skrajnych przypadkach może to być wymiana całego toru. Jedną z najczęściej spotykanych usterek są pęknięte szyny. Dzieje się tak głównie z powodu oddziaływania niskich temperatur. Ich wymiana lub modernizacja możliwa jest dopiero podczas wyższych temperatur, więc na początek priorytetem jest przywrócić ruch kolejowy.

Wśród innych często spotykanych usterek wymienić można wymianę podkładów kolejowych, a także regenerację elementów stalowych. Stare i zużyte elementy poddawane są renowacji, co pozwala im ponownie wrócić do funkcjonowania. Prawidłowa budowa torów szlakowych oraz późniejsza ich konserwacja jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa na kolei. Wszystkie etapy muszą być wykonane dokładnie i precyzyjnie.

Skomentuj