Wpisz aby wyszukać

Lewa i prawa strona soczewek kontaktowych – jak odróżnić?

Podziel się

Coraz więcej osób zmagających się z wadami wzroku jako metodę ich korekcji skrojoną na miarę własnych potrzeb wybiera soczewki kontaktowe. Są wygodną alternatywą dla tradycyjnych okularów, jednak ich codzienna pielęgnacja czy sposób zakładania potrafią sprawić niemałe trudności, zwłaszcza dla osób początkujących. Jednym z największych problemów okazuje się rozróżnienie czy soczewka po wyjęciu z pojemnika znajduje się na odpowiedniej stronie. Jak szybko i łatwo nauczyć się tej sztuki?

Komfort noszenia soczewek

Nieprawidłowo założone soczewki to prosty przepis na odczuwanie dyskomfortu podczas wielogodzinnego noszenia. Co więcej, soczewki kontaktowe założone w sposób odwrotny, czyli wywrócone na lewą stronę, nie spełniają swojej podstawowej funkcji, a wręcz przeciwnie, pogarszają ostrość widzenia. Bardziej wprawieni użytkownicy szkieł kontaktowych nie mają większego problemu z rozpoznaniem ich lewej i prawej strony, jednak osoby rozpoczynające swoją przygodę z soczewkami często nie potrafią sobie poradzić z tym zadaniem. Istnieje jednak kilka skutecznych sposób na rozwiązanie tego problemu.

Jak rozpoznać lewą i prawą stronę soczewek?

Najprostszą metodą okazuje się położenie soczewki na palec wskazujący. Jeśli jej kształt jest idealnie półkulisty i formuje się w miseczkę jest to znak, że soczewka znajduje się na dobrej stronie. Jeśli w trakcie testu okaże się, że soczewce bliżej do spodka aniżeli do miseczki to może to świadczyć tylko o tym, że należy ją odwrócić na drugą stronę.

Innym, równie skutecznym sposobem na rozróżnienie prawidłowej strony soczewki jest jej delikatne zgięcie między palcami – kciukiem a palcem wskazującym. Brzegi szkła wywiniętego na prawą stronę wygną się do środka, natomiast w przypadku złej orientacji soczewki – na zewnątrz. Przy zastosowaniu tej techniki należy jednak szczególnie uważać, aby soczewka przy zginaniu nie wypadła nam z rąk lub nie uległa zniszczeniu.

Soczewki kontaktowe – oznaczenia stron

Producenci soczewek kontaktowych dostępnych na stronie Twoje Soczewki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom początkującym użytkownikom, coraz częściej stosują oznaczenia stron, które okazują się nieocenioną pomocą przy zakładaniu szkieł kontaktowych. Znaczniki najczęściej można znaleźć na brzegach soczewek, i co najważniejsze, w żaden sposób nie wpływają na obszar czy jakość widzenia.

W zależności od producenta, na soczewkach umieszczane są znaczniki pod postacią cyfr lub liter, jednak metoda rozróżniania obu ich stron pozostaje niemal taka sama. Na sam czubek palca wskazującego wystarczy położyć naszą soczewkę, zbliżyć ją do światła na wysokość wzroku i obserwować, czy zastosowane znaki są w normalnej kolejności czy też formują się w lustrzane odbicie. Jeśli dochodzi do tej drugiej sytuacji – szkła przed założeniem należy wywinąć na drugą stronę.

Niezależnie od tego, który sposób rozróżniania soczewek będzie dla nas najwygodniejszy, należy pamiętać o tym, aby przed zetknięciem się skóry z powierzchnią soczewek zadbać o prawidłową higienę rąk.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!

Skomentuj