Wpisz aby wyszukać

Logopeda – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Podziel się

Logopeda jest terapeutą, który zajmuje się nie tylko korekcją wad wymowy. Logopeda to osoba, która pomaga usunąć istniejące wady, wspomagając jednocześnie emocjonalny i społeczny rozwój dziecka. Ułatwia usuwanie barier komunikacyjnych. Jest nie tylko terapeutą od mowy, ale również psychologiem, pedagogiem. Jak znaleźć dobrego logopedę?

Dobry logopeda, czyli kto?

Poszukując dobrego logopedy należy określić jaki rodzaj zaburzenia należy wyleczyć u dziecka. Dobrze jeśli logopeda w Szczecinie jest wyspecjalizowany w danej dziedzinie. Może to być surdologopedia, czyli terapia osób z zaburzeniami słuchu; balbutologopedia, czyli profilaktyka dzieci i dorosłych z jąkaniem, neurologopedia, czy terapia osób z dysfunkcjami ośrodka układu nerwowego. Logopeda może być także specjalistą od wczesnej interwencji logopedycznej czy zajmować się doskonaleniem mowy już ukształtowanej.

Kiedy określimy, jaki specjalista jest nam potrzebny, wówczas możemy rozpocząć poszukiwania dobrego terapeuty. Dobry logopeda to osoba, która posiada kierunkowe wykształcenie. Dobrze jeśli może pochwalić się poszerzaniem swojej wiedzy, czyli różnymi kursami. Dzięki temu poszerza swoją wiedzę i może zaproponować pacjentowi nowoczesne metody leczenia. Kompetentny logopeda patrzy na pacjenta holistycznie i nie boi się współpracować z innymi specjalistami, dobranymi do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mogą to być: psycholog, fizjoterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej.

Gdzie znaleźć dobrego logopedę?

Wybór kompetentnego logopedy to klucz do udanej terapii. Jest wiele możliwości, które ułatwiają skorzystanie z usług logopedy. Dobrze, jeśli specjaliści współpracujący z logopedą znajdują się w jednym miejscu lub przynajmniej w jednym mieście, na przykład szukając logopedy we Wrocławiu, dobrze jest gdy psycholog we Wrocławiu również się znajduje. Pomocy logopedy można szukać w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych, przychodniach, centrach medycznych, poradniach przyszpitalnych, a także w prywatnych gabinetach specjalistycznych czy poprzez konsultacje on-line ze specjalistą.

Skomentuj