Wpisz aby wyszukać

Skrzynka na warzywa – czym się kierować przy jej wyborze?

Podziel się

W sklepach spożywczych, na targowiskach, jak również w miejscach służących magazynowaniu i przechowywaniu produktów często korzysta się ze skrzynek. Są one wykonane z drewna, tworzyw sztucznych, rzadziej szkła, czy metalu. Skrzynka na warzywa powinna być rozwiązaniem wygodnym i ułatwiającym pracę.

Skrzynia na warzywa – jaki materiał będzie najwygodniejszy?

Głównym kryterium jest wygoda użytkowania, dlatego skrzynka na warzywa powinna być lekka, odporna na różne czynniki, łatwa do czyszczenia. W wielu przypadkach dobrze sprawdzą się drewniane, ale te z tworzywa okazują się mniej problemowe. Plastikową powierzchnię łatwo umyć zwykłą wodą lub detergentem.

Plastik zapewnia też niewielką masę dodatkową. Warzywa same w sobie mogą być ciężkie, nie trzeba więc dokładać ładunkowi wagi opakowaniem. Skrzynka plastikowa jest lżejsza od drewnianej, co z pewnością docenią np. pracownicy magazynów. Wytrzymałość mechaniczna jest jednak często niższa.

Odpowiednie skrzynki na owoce i warzywa w transporcie

Transport warzyw bywa równie wymagający jak magazynowanie. W większości przypadków stosowane są specjalne pojemniki transportowe, które mogą posiadać wieko dla dodatkowego zabezpieczenia. Ich ścianki są dość masywne, nie trzeba więc obawiać się, że warzywa ulegną zgnieceniu.

Niekiedy mogą być używane również zwykłe skrzynki na warzywa, ale w takim przypadku istnieje ryzyko, że w transporcie dojdzie do rozsypania lub uszkodzenia zawartości. Skrzynki muszą być wtedy właściwie ułożone, często spiętrzone. Dzięki temu nie są aż tak podatne na ewentualne przesunięcia.

Skrzynia na warzywa – czy istnieją idealne wymiary?

W większych skrzyniach więcej się mieści, ale nie wszystkie warzywa można przechowywać w ten sposób. Położone jedne na drugich będą się psuły, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dlatego najlepiej sprawdzają się skrzynie mniejsze, albo składane.

Podsumowując, skrzynki do przechowywania lub transportowania warzyw powinna być lekka i wygodna do przesuwania i przewożenia. Nawet skrzynki służące do ekspozycji nie mogą być ciężkie, zbyt głębokie i trudne do czyszczenia.

Skomentuj