Wpisz aby wyszukać

Kosa do trawy – elektryczna, akumulatorowa czy spalinowa?

Podziel się

Kosy i podkaszarki to narzędzia, które pozwalają wykosić trawę wszędzie tam, gdzie nie dostanie się kosiarka. Z ich pomocą skrócimy zbyt wysoką trawę, uporządkujemy trawnik na zboczu oraz w trudno dostępnych zakamarkach. Stąd kosa powinna znaleźć się wśród narzędzi w wyposażeniu każdego właściciela wymagającej lub nietypowej działki.

Kosa czy podkaszarka?

Wśród ekspertów z branży ogrodniczej przyjął się podział, że w przypadku modeli elektrycznych mówimy o podkaszarce bądź wykaszarce, a narzędzia spalinowe to kosy. Podział ten wynika z faktu, że urządzenia elektryczne, ze względu na swój ograniczony zasięg, miały kiedyś nieco zdecydowanie mniejszą moc. Nieco zawirowania na rynek prowadziły modele akumulatorowe.

Nie są one uzależnione od dostępu do sieci elektrycznej, a zarazem parametrami mogą dorównywać kosom spalinowym. Stąd na rynku możemy spotkać się i z kosami i podkaszarkami akumulatorowymi.

Jeśli producent decyduje się swój produkt nazywać kosą, to znaczy, że mamy do czynienia z urządzeniem o mocniejszych parametrach, przeznaczonym do cięcia wysokiej trawy i dłuższej pracy. Wykaszarki to raczej urządzenia, dzięki którym wyrównamy trawnik wokół drzewek, rantów oraz przy obrzeżach. Należy jednak zwracać uwagę na parametry, nie każdy sklep bowiem trzyma się ściśle tego nazewnictwa.

Moc silnika i rodzaj głowicy tnącej

W przypadku mniej wymagających zadań, takich właśnie jak równanie trawy w trudniej dostępnych miejscach, wystarczy podkaszarka o mocy 1-1,5 konia mechanicznego (lub 400 – 800 W). Jeśli nie przeszkadza nam ciągnięcie kabla i mamy dobry dostęp do sieci z każdego miejsca w ogrodzie – dobrym wyborem będzie model elektryczny. Są one tanie, proste w eksploatacji i lekkie. Alternatywą są narzędzia akumulatorowe. Niektórzy producenci, jak Ryobi, oferują także urządzenia hybrydowe.

Jeśli kosa jest nam potrzebna do koszenia większej powierzchni albo trudniejszego terenu (np. koszenie łąki dwa razy do roku), to zdecydowanie moc silnika powinna oscylować bliżej 3 KM. W przypadku kos elektrycznych moc najwydajniejszych silników to 1200 W, niektórzy producenci mają je w swoich ofertach. Do takich prac zdecydowanie lepiej jednak wybrać modele spalinowe. Co prawda cechują się one niską kulturą pracy, tj. są głośne, emitują spaliny oraz drgania, ale także mają mocniejszą obudowę i są mniej narażone na uszkodzenia. Do wyboru mamy silniki cztero- lub dwusuwowe. Te pierwsze są cięższe,, ale bardziej ekonomiczne i cichsze w użytkowaniu. Dwusuwy natomiast są mniej awaryjne, jednak należy do nich używać odpowiedniej mieszanki oleju z paliwem.

Znaczenie ma także to, w jaki sposób głowica będzie ciąć trawę. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań można wyróżnić:

  • tarcze tnące – używa się ich głównie w mocniejszych modelach kos spalinowych. Idealne do długiej pracy oraz koszenia bardzo wysokiej i poprzerastanej chwastami trawy,
  • głowica z nożami tnącymi – podobnie, jak tarcze, sprawdzają się przy cięciu wyższej trawy. Przy kupnie takich modeli warto zwrócić uwagę na materiał, z którego noże są wykonane – zdecydowanie metalowe będą bardziej trwałe niż te z tworzywa sztucznego,
  • głowica z żyłką – jest to najbardziej ekonomiczne, ale też najbardziej zawodne rozwiązanie. Żyłka ma tendencję do pękania, nie radzi sobe także dobrze z bardzo wysoką trawą albo dużymi chwastami.

Wzięcie pod uwagę tych parametrów pozwoli wybrać model pod Twoje potrzeby.

Skomentuj